Berghof

Berghof Berchtesgaden yakınlarında Bavyera Alpleri'nde Obersalzberg'de Adolf Hitler'in dinlenme eviydi. Berghof on yıl boyunca Hitler'in tatil ikameti oldu.

Eva Braun ve Hitler Berghof'ta, Haziran 1942
Büyük Toplantı Salonu
Adolf Hitler, İngiltere Başbakanı Neville Chamberlain'ı Berghof'un basamaklarında karşılıyor

Tarihi

Berghof, 1916'da (veya 1917'de) Buxtehude'den bir iş adamı olan Kommerzienrat Otto Winter tarafından yaptırılan bir tatil evi olan Haus Wachenfeld denilen çok daha küçük bir dağ evi olarak başladı. Burası, Hitler'in 1922-23'te kalmış olduğu eski Pension Moritz olan Platterhof'un yakınında bulunuyordu. Önce Marineheim'e, ardından Berchtesgaden'deki Deutsches Haus'daki bir otele taşınmış ve burada 1926 yazında Mein Kampf'ın ikinci cildi belirlenmiştir. 1928'de Winter'ın dul eşi Haus Wachenfeld'i Hitler'e kiraladı ve kızkardeşi Angela kahya olarak orada yaşıyordu, ancak kızının Geli'nin Hitler'in Münih'teki evinde 1931 ölümünden kısa süre sonra ayrıldı.

1933 yılına gelindiğinde, Hitler, politik tezi Mein Kampf'ın satışı ile aldığı fonlarla Haus Wachenfeld'i satın almıştı. Hitler, Homes and Gardens dergisinin yazarlarına 1938'de "Burası benimdir. Onu kazandığım parayla inşa ettim." demişti.[1][2]

Küçük dağ evi tarzı bina yenilenmiştir ve 1935-36 sırasında Berghof olarak değiştirildiğinde mimar Alois Degano tarafından çok genişletilmiştir.

1928 yılında Hitler Hamburglu bir sanayicinin dul karısından ayda 100 marka kiralamış ve başbakan olduktan sonra Berghof villasını satın almıştır. Yeniden yaptırıp genişlettiği bu villanın ismi Hitler tarafından, "Haus Wechenfeld"den Berghofa çevrilmiştir. Daha sonra Berchtesgaden'de Kartal Yuvası olarak bilinen malikane 1939'da Martin Bormann tarafından (Hitler'in 50. doğum günü için ulusal bir hediye olarak harcanan oldukça cömert devlet parasıyla) Hitler'e 50. yaşgünü hediyesi olarak verilmiştir.

Berghof önceleri önceleri gösterişsiz bir köy klübesiydi. Hitler Almanya başbakanı olduktan sonra bu klübe daha da büyüdü. Geniş ölçüde büyüme, binayı Berghof yani Resmî Dağevi adı verilen geniş bir alana yayılmış konak haline dönüştürülmüştür. Binanı genişleme ve büyüme planlarının çoğunun tasarımını, Berghof'un en göze çarpan özelliklerinden birinin tasarımı dahil, Hitler bizzat kendisi yapmıştır. Bu bir yenilik teşkil eden ve büyük ölçülerine karşın tamamiyle indirilebilen resimli bir pencere idi ve indirildiği zaman tıpkı otomobil penceresi gibi olağanüstü bir dağ manzarasının açık havadan görünşünü sağlıyordu. Bu pencereyi çalıştıran mekanizmanın mükemmel bir biçimde çalışmasına karşın, Hitler'in bir yanlış hesabı nedeniyle pencere ancak çok seyrek durumlarda sonuna kadar indirilebiliyordu. Garaj ve Motorlu Hizmet Araçları Grubu'nun bulunduğu yer pencerenin hemen altındaydı ve pencere açıldığı zaman Berghof'un büyük kabul salonunu benzin kokusu sarıyordu.

Konukları

Berghof, siyasi figürler, hükümdarlar, devlet başkanları ve diplomatlar, ressamlar, şarkıcılar ve müzisyenleri birlikte ağırlamıştır. Hitler tarafından Berghof'un merdivenlerinde bizzat karşılanan önemli ziyaretçiler arasında David Lloyd George (3 Mart 1936), Ağa Han (20 Ekim 1937), Dük VIII. Edward ve Windsor Düşesi Wallis Simpson (22 Ekim 1937), Kurt von Schuschnigg (12 Şubat 1938), Neville Chamberlain (15 Eylül 1938) ve Benito Mussolini (19 Ocak 1941) bulunmaktadır. 11 Mayıs 1941'de Karlheinz Pintsch, Berghof'u ziyaret ederek Rudolf Hess'in İskoçya'ya kaçak uçuşunu bildiren bir mektup gönderdi. Temmuz 1940'un sonunda Hitler, OKW ve OKH'den askeri şeflerini, 'Rus sorununun' incelendiği 'Berghof Konferansı' için Berghof'a çağırdı.

Berghof'daki sosyal sahne, Hitler, Doğu Prusya'daki askeri karargahına geri dönmeyecek şekilde 14 Temmuz 1944'te sona erdi.

Eva Braun tarafından çekilen sessiz renkli filmler savaşı atlatırdı ve Hitler'e ve konuklarına Berghof'da dinlendirici olduklarını gösterirdi. 2006'da bilgisayar dudak okuma yazılımı, konuşmalarının bir bölümünü tespit etti. Filmlerde tanımlananlar arasında Albert Speer, Heinrich Himmler, Joseph Goebbels, Joachim von Ribbentrop, Reinhard Heydrich ve Karl Wolff vardı.

Berghof'u ziyarete gelen İki konuk Hitler'i öldürmek için bir fırsat planladı. 11 Mart 1944'te Yüzbaşı Eberhard von Breitenbuch, Hitler'i kafasından vurmak amacıyla gizlemiş olduğu bir tabanca ile geldi, ancak bekçiler aynı odaya girmesine izin vermedi. Albay Claus Schenk Graf von Stauffenberg 7 Haziran 1944'teki bir toplantıda bomba patlatmayı planladı. Ancak diğer komplocular ona izin vermezdi, çünkü Himmler ve Hermann Göring toplantıda yoktu. İngilizler, ayrıca, Foxghai adlı bir plan geliştirdiler ve Snifler, Berghof'dan Teehaus'a günlük yürüyüşlerinde Hitler'i öldürmek için bir keskin nişancı çağırdılar.

Savaş sonrası kalıntıları

Berghof bölgeye hakim bir tepede kurulmuş, hedef zorluğu teşkil ettiğinden müttefiklerin bombardımanından kurtulmuştur fakat Hitler'in 30 Nisan'da ve 7 Mayıs'ta Nazi Alman askeri kuvvetlerinin (Batı Müttefik ülkelere) teslim edilmesinden on iki gün önce Führerbunker'de intihar etmesinden beş gün önce, 25 Nisan 1945'te, Obersalzberg, Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı 617. Filo ("Dambusters") uçakları da dahil olmak üzere, İngiliz uçaklarının yüzlerce bombardımanı sırasında büyük hasar gördü. En az iki bomba Berghof'u başarıyla vurdu ve binaya büyük zarar verdi. 4 Mayıs'ta SS birlikleri geri çekilirken evi ateşe verdiler. Sadece saatler sonra, Amerikan 3. Piyade Tümeni ile birlikte Fransız 2. Zırhlı Tümeni Berchtesgaden'e ulaştılar. Müttefik birlikler evi yağmalamışlardır. Dört gün sonra 8 Mayıs tarihinde, Amerikan 1. Tabur 506. Piyade Alayı eve geldi. 506. ile 3. Tabur farklı bir yoldan Berchtesgaden'e geldiler ve iki Alman 88 mm top mürettebatı ile bir çatışmaya girerek kayıplar verdiler. Berghof villasında Amerikan askerleri tarafından alınan en önemli eserlerinden biri Hitler'in Küresi olmuştur. Evin yanmış dış cephesi de, Bavyera hükûmetinin 30 Nisan'da patlayıcılarla yıktığı 1952 yılına kadar hayatta kaldı.  Berghof, Göring ve Bormann'ın evleri, SS barakaları, Kampfhäusl ve çayevi tamamen yok edildi. Bu, Amerikalıların bölgeyi Bavyera makamlarına geri teslim ettikleri bir anlaşmanın parçasıydı. Hükûmet, bu gölgenin bir neo-Nazi tapınağı ve turistik cazibe merkezi haline gelmesinden endişeleniyordu. Evin Garajı ise 1995 yılına kadar kalmıştır. Kalıntılar 1990'lı yılların başında ve 2000'li yılların başında ortadan kalkmıştı.

Savaşın son günlerinde bombalanıp ağır şekilde tahrip olan Berghof'un yıkıntıları, 2000 yılında tamamen dümdüz edilerek, üzerine lüks bir golf merkezi-otel yapılmış ve turistik bir tesise dönüştürülmüş olup, "Kehlsteinhaus am Obersalzberg" olarak adlandırılmıştır. 2007 yılına gelindiğinde ağaçların olduğu bir site vardı ve dağınık molozlar ve istinat duvarı üsten görülebiliyordu.

Berghof, savaş sırasında Hitler'in kullandığı on karargahtan biriydi. Kullanımı için dört yer daha tasarlanmış ancak kendisi tarafından hiç ziyaret edilmemiştir.

Berghof ve Adolf Hitler'in diğer karargahlarının konumu

Berghof'un yerini, Führer Headquarters ile birlikte Avrupa'da gösteren harita.

Kaynakça

  1. Phayre, Ignatius (Kasım 1938). "Hitler's Mountain Home". Homes & Gardens. 2 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2016. Most of these descriptions come from this 1938 magazine article which was very likely written under a pseudonym by political writer William George Fitzgerald in a tone which has been described as "breathless... Hello!-style." The photographs had all been taken by Heinrich Hoffmann (many of them years earlier) and given to the magazine as publicity handouts. The article happened to surface in 2003 after decades of obscurity, see the Guardian reference below.
  2. Waldman, Simon, The Guardian, At home with the Führer 30 Nisan 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 3 November 2003, retrieved 12 December 2007

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.