Völkischer Beobachter

Völkischer Beobachter (tr. "Völkisch Gözlemci" veya "Halkın Gözcüsü"), Rudolf von Sebottendorf tarafından önce Münchener Beobachter adıyla, daha sonra Alman milliyetçiliği temasını içeren bu adla yayımlanan ve akabinde Sebottendorf'un Hitler'e hibe ettiği[1][2] Alman gazetesi. 1920 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin (NSDAP) propaganda organı niteliği kazanarak haftalık olarak yayımlanmaya devam etti. 8 Şubat 1923 tarihinden itibaren günlük olarak yayımlanmaya başlanmıştı. 25 yıl boyunca nasyonal sosyalistlerin resmî yayın organı olarak çıkarılmıştır.

Gazetenin başlangıçta tirajı yaklaşık 8.000 idi ancak Ruhr İşgali sırasında yoğun talep nedeniyle 1923 yılı sonbaharında 25.000'e yükselmiştir. O yıl Alfred Rosenberg gazetenin editörü oldu.[3] 9 Kasım 1923'teki Birahane Darbesi'nden sonra NSDAP'nin siyasi yasağı nedeniyle yayını durduruldu. 26 Şubat 1925 tarihinde partinin yeniden oluşumu üzerine yeniden faaliyete başladı. Nazi hareketinin başarısı ile birlikte 1931 yılında 120.000'den fazla ve 1944'te 1.7 milyon adet tiraja ulaşmıştır.[4]

Bir propaganda aracı olarak

Nazi iktidarının yükselişi sırasında, genel haberleri ve aynı zamanda parti faaliyetlerini de rapor ederek, bunları neredeyse sürekli bir başarı olarak sundu. Völkischer Beobachter'in posterleri insanları okumayı teşvik etti. Hitler'in topluluk önünde konuşma yapması yasaklandığında, görüşlerini yaymanın ana aracı buydu.

Joseph Goebbels, Yahudi karşıtı önlemleri eleştirdiği için Amerika Birleşik Devletleri'ne saldırmak ve Rusya'yı tanımlamak için makaleler yayınladı.

Nisan ve Mayıs 1945'teki son sayısı dağıtılmadı.

Kaynakça

  1. Aytunç Altındal, Bilinmeyen Hitler, Sayfa 136
  2. Ian Kershaw, Hitler II, 2. Cilt
  3. Robert Cecil, The Myth of the Master Race: Alfred Rosenberg and Nazi Ideology p34 ISBN 0-396-06577-5
  4. "Holocaust Encyclopedia 23 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi."

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.