My Lai Katliamı

Mỹ Lai Katliamı ya da Sơn Mỹ Katliamı, Vietnam'ın Quang Ngai bölgesi'ndeki My Lai (Mei Lay) köyünde 16 Mart 1968'de Amerikan askerleri tarafından gerçekleştirilen katliam. Asıl olarak my lai, my khe ve son my köylerinde gerçekleşen 3 eş zamanlı katliamın ortak adıdır.

My Lai Katliamı
Mỹ Lai Katliamı
Thảm sát Mỹ Lai
Tarih 16 Mart 1968
Yer Sơn Mỹ (köy), Sn TN Districth Bölgesi, Güney Vietnam
15°10′42″K 108°52′10″D
Hedef Mỹ Lai 4 ve Mỹ Khe 4 mezraları
Kayıplar
ÖlüBirleşik Devletler Ordusu'na göre 347 (Mỹ Khe cinayetleri hariç), diğerleri 400'den fazla kişinin öldüğünü tahmin ediyor ve yaralanmalar bilinmiyor; Vietnam hükümeti, hem Mỹ Lai hem de Mỹ Khe'den toplam 504 kişi öldürüldü.

Vietnam Savaşı sırasında ABD güçleri tarafından, Güney Vietnam yönetimine bağlı köyler olan My Lai, My Khe ve Son My'da 347 sivilin katledilmesi hadisesidir. Komutasını teğmen William Calley'in yaptığı bölgede görevli ABD silahlı gücünün işlediği bu savaş suçu bir İngiliz gazeteci tarafından ortaya çıkarılmıştır ve olaydan 1 sene sonra ABD ordusu tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca köylerde yapılan bu katliam yine ABD ordu fotoğraflarıyla da belgelenmiştir (Ronald L. Haeberle, Ordu görevlisi fotomuhabir). Öldürülen sivillerin Vietkong olmayışı ve aksine Güney Vietnam sınırları içerisinde bulunan köylerde yaşamaları, bu katliamın kamuoyunda ve uluslararası basında daha yoğun tartışılmasında etkilidir.

Teğmen William Calley ile birlikte toplam 14 asker hakkında açılan davada askerlerin hemen hepsi beraat etmiştir. Yalnızca teğmen Calley önce ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. Daha sonra çok geçmeden ABD Başkanı Richard Nixon tarafından çıkarılan bir af ile cezası 3 senelik ev hapsine çevrilmiştir.

Galeri

Filmler

  • Joseph Strick: Interviews with My Lai Veterans, 1971, 21 min (Belgesel)
  • Walter Heynowski, Gerhard Scheumann: Am Wassergraben, 1978, 16 min (Belgesel)
  • Steven Garbas: Pinkville

Notlar

    Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.