Esenboğa Havalimanı saldırısı

Esenboğa Havalimanı saldırısı, ASALA tarafından 7 Ağustos 1982 tarihinde Ankara Esenboğa Havalimanında yapılan bombalı saldırıdır. ASALA tarafından Türkiye'de yapılan ilk ölümlü eylem olan Esenboğa Havalimanı saldırısında dokuz kişi hayatını kaybetmiş, 72 kişi de yaralanmıştır.

Esenboğa Havalimanı saldırısı
Bölge Ankara, Türkiye
Tarih 7 Ağustos 1982
Saldırı türü
Bombalama, Silahlı saldırı
Ölü 10 (1'i saldırgan)
Yaralı 72
İşleyenler ASALA

Saldırı

Saldırı, bir kişinin KLM havayolu şirketinin check-in bölgesindeki kalabalığın ortasında bir bomba patlatıp ikinci bir kişinin de pasaport kontrolünden geçmekte olan KLM yolcuları ve pasaport kontrol memurları üzerine hafif makineli tüfekle ateş açması ile başlamıştır. İsimleri Zohrab Sarkisyan ve Levon Ekmekçiyan olan saldırganlar tarafından yapılan bu saldırının hemen öncesinde faillerden birinin "Bizden bir milyon kişi öldü, sizden 25 kişinin ölmesi ne fark eder?" diye bağırdığı duyulmuştur.[1] Bunun ardından silahlı saldırganlar kafeteryaya koşmuşlar ve burada yirmi kişiyi rehin almışlardır. Daha sonra olay bölgesine güvenlik güçlerinin gelmesiyle sıcak çatışmalar başlamıştır.

Saldırı ve çatışma sonucunda Sarkisyan dahil 10 kişi hayatını kaybetmiş, 72 kişi yaralanmıştır.[2] Ölenler arasında üç Türk polis, üç Türk yolcu, bir Türk havaalanı personeli, bir Amerikalı kadın yolcu ve bir Alman mühendis bulunmaktadır.[3] Saldırganlardan Zohrap Sarkisyan çatışma sırasında öldürülmüş, diğer saldırgan Levon Ekmekçiyan ise canlı olarak yakalanmıştır.

Saldırıda hayatını kaybeden kişi sayısı (saldırgan hariç)
Ülke Ölü
Türkiye 7
Batı Almanya 1
ABD 1
Toplam 9

Saldırı sonrası

Saldırıda yaralı olarak ele geçirilen ASALA militanı Levon Ekmekçiyan 28 Ocak 1983'te idam edildi.

Saldırı sonrası ASALA bildiri yayınlayarak eylemi üstlenmiş ve Türkiye hükûmetinin isteklerini yerine getirmemesi durumunda faaliyetlerine devam edeceğini bildirmiştir.[4]

Yaralı olarak yakalanan Levon Ekmekçiyan, polis kendisine dokuz kişinin öldüğünü ve 72 kişinin yaralandığını söyleyince kızarak "Az bile!" diye bağırmıştır.[5] Ancak, daha sonra cezaevinde iken Ekmekçiyan masum insanların öldürülmesi hakkında pişmanlık ifadesi içeren bir mektup yazarak diğer ASALA mensuplarına şiddetten vazgeçmeyi nasihat etmiş ve bu mektup ASALA örgütüne gönderilmiştir.[6][7] Mahkemeye çıkarıldığında ise Levon Ekmekçiyan bu saldırıya çeşitli eğitimlerle motive edildiğini, fakat yaşanan saldırı sonrası yaptığının saçma ve yanlış olduğunu anladığını belirtmiştir.[8]

Ekmekçiyan devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını ayırmak ve başka bir devletin egemenliği altına girmeye yönelik eylemlerde bulunmak, silahlı örgüte üye olmak, silahlı örgütü yönetmek ve adam öldürmek suçlarından idam cezasına mahkûm edilmiştir. Avukatların yaptığı itiraza rağmen mahkeme kararı uygulanmış ve 28 Ocak 1983 tarihinde idam edilmiştir. Ekmekçiyan'ın cenazesi idamından 32 yıl sonra ailesine verilmiştir.[9]

Tepkiler

Cumhurbaşkanı Kenan Evren ASALA'nın ortadan kaldırılması için bir kararname yayınlandığını açıklamıştır. Başbakan Bülend Ulusu saldırıyı kınamıştır. İstanbul Ermeni Patriği ve Türkiye Ermenileri bir bildiri ile saldırıyı kınamışlardır. Ağustos 1982'de Artin Penik isimli Ermeni bir Türkiye vatandaşı bu saldırıyı protesto etmek için Taksim Meydanı'nda kendisini ateşe vermiştir.

Kaynakça

  1. "6 killed in attack in Ankara airport". The New York Times. 8 Ağustos 1982. 9 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2015.
  2. "Death Toll Rises to 9 in Turkish Airport Attack". 9 Ağustos 1982. 19 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2014.
  3. Associated Press. Death Toll Climbs To 9 In Attack By Terrorists On Ankara Airport. 27 Eylül 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. St. Petersburg Times. 9 Ağustos 1982
  4. ՀԱՀԳԲ–ի «Հայաստան» պաշտոնաթերթ, 1982 թ․–ի նոյեմբեր
  5. Time, 23 Ağustos 1982. A Cry for Bloody Vengeance 3 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. Rand Corporation. Trends in International Terrorism, 1982 and 1983. 5 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  7. BBC, 13 Ağustos 1982. Armenian Terrorist's Letter: Turks "Not Our Enemies".
  8. BBC, 9 Eylül 1982. Armenian Terrorist Sentenced to Death.
  9. [1983’te İdam edilen Levon Ekmekçiyan’ın cenazesi, 32 yıl sonra ailesine teslim edildi. İHD yaptığı açıklamayla Ekmekçiyan’ın yargılanma sürecindeki hak ihlallerine değindi; Esenboğa Katliamı'nın sır perdesi ardında kaldığına dikkat çekti. "İHD: 32 yıl önce oğlu idam edilen bir annenin dileği yerine geldi"] |url= değerini kontrol edin (yardım). Agos gazetesi. 8 Ocak 2016. Erişim tarihi: 21 Haziran 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.