Ömer Haluk Sipahioğlu

Ömer Haluk Sipahioğlu (d. 1948, İstanbul - ö. 4 Temmuz 1994, Atina, Yunanistan), Türk diplomat. 17 Kasım Devrimci Örgütü tarafından suikast sonucu öldürüldü.

Yaşamı

Feham Selami ve Emine Ümran'ın oğlu olarak İstanbul'da dünyaya geldi.

1977 yılında Dışişleri Bakanlığı'na girdi. 1987-1991 yılları arasında Türkiye'nin OECD nezdindeki Daimi Temsilciliği'nde müsteşar olarak görev yaptı. 1993 yılında Atina Büyükelçiliği İkinci Müsteşarlığına tayin edildi.

Öldürülmesi

4 Temmuz 1994 günü saat 08.50'de Atina'nın Paleo Faliron semtindeki evinden çıkarak, kaldırımda park halinde bulunan aracına bindi. Bu esnada kimliği belirsiz bir kişi arabaya yaklaşarak yarım metre mesafeden Sipahioğlu'na yedi el ateş etti ve 30 metre arkada bekleyen Suzuki marka arabaya binerek uzaklaştı. Hastaneye kaldırılan Sipahioğlu ameliyata alındı, fakat kurtarılamadı ve saat 10.20'de öldü.

Cinayeti 17 Kasım Devrimci Örgütü üstlendi. Suikastın tetikçi, şoför ve gözcüden oluşan üç kişi tarafından gerçekleştirildiği anlaşıldı. Görgü tanıklarının ifadelerinden yola çıkarak yürütülen soruşturmada bir sonuca ulaşılamadı.

Naaşı Türk Hava Kuvvetleri tarafından tahsis edilen uçakla 5 Temmuz günü Türkiye'ye nakledildi. Ankara'da 6 Temmuz günü yapılan devlet töreninin ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda bulunan Dışişleri Şehitliği'ne defnedildi.

Kişisel yaşamı

Öldürüldüğünde Özden Sipahioğlu ile evliydi. Ayşe Ezgi adında 4 yaşında bir kızı ve Hamit Oğuz adında 12 yaşında bir oğlu vardı.

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.