1980 Atina saldırısı

1980 Atina saldırısı, 31 Temmuz 1980 tarihinde Atina'da ASALA tarafından gerçekleştirilen ve Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği İdari Ataşesi Galip Özmen ve kızı Neslihan Özmen'in öldürüldüğü silahlı saldırı.

1980 Atina saldırısı
Bölge Atina, Yunanistan
Tarih 31 Temmuz 1980
Saldırı türü
Silahlı saldırı
Ölü 2
Yaralı 2
İşleyenler ASALA

Saldırı

Gezintiden ve akşam yemeğinden dönen aile, evlerine yaklaştıkları sırada arabalarına yaklaşan ve susturuculu tabanca taşıyan bir şahsın saldırısına uğradı. 40 yaşındaki Galip Özmen olay yerinde, 14 yaşındaki Neslihan Özmen ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede 3 Ağustos günü hayatlarını kaybettiler.

Galip Özmen'in 38 yaşındaki eşi Sevim ve 17 yaşındaki büyük oğlu Kaan yaralandı, 13 yaşındaki küçük oğlu Alper ise yara almadı.

O dönemki Yunanistan başbakanı Yorgo Rallis saldırıdan duyduğu üzüntüyü belirtti. Yunan polisi saldırıyla ilgili olarak 100'e yakın kişiyi gözaltına aldı, fakat katilin kimliği tespit edilemedi.

Sonrası

6 Ağustos günü Atina'da düzenlenen cenaze merasimi sonrasında naaşlar Ankara'ya nakledildi. Burada yapılan merasimden sonra Ankara Karşıyaka mezarlığında toprağa verildiler.

13 gün boyunca tedavi gördüğü hastaneden taburcu olduktan sonra Türkiye'ye dönen Sevim Özmen'e emekli aylığı bağlandı ve 900 bin TL tazminat ödendi.

Önemi

Saldırı Türklere karşı Yunanistan'da yapılan ilk silahlı saldırıdır.

Kaynakça

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.