Enver Ergun suikastı

Enver Ergun suikastı, Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi'nde direktör olarak çalışan Enver Ergun'un 19 Kasım 1984 tarihinde silahlı saldırı sonucu öldürülmesi.

Saldırı

Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi'ndeki tek Türk direktör olan Enver Ergun (d.1932), 19 Kasım 1984 günü saat 09.20'de, Viyana'nın işlek kavşaklarından birinde kırmızı ışıkta durduğu sırada aracına yaya olarak yaklaşan biri tarafından silahlı saldırıya uğradı. Vücuduna altı kurşun isabet eden Ergun, olay yerinde yaşamını yitirdi.

Görgü tanıklarından biri tarafından 500 metre boyunca kovalanan katil kaçmayı başardı. Saldırıyı Ermeni Devrimci Ordusu üstlendi.

Sonrası

Evli ve bir çocuk babası olan Ergun'un naaşı Türkiye'ye defnedildi.

Birleşmiş Milletler kadrosunda 17 yıl boyunca hizmet veren Ergun için, ölümünden sonra Birleşmiş Milletler'in hem Viyana Ofisi'nde, hem de New York'ta bulunan merkezinde anma törenleri yapıldı.

Viyana Büyükelçisi Erdem Erner, 20 Haziran 1984 tarihinde Viyana Büyükelçiliği Çalışma Müşavir Vekili Erdoğan Özen 'in öldürülmesinden sonra yaptığı yayınlarla Türkiye ve Avusturya arasında gerilim yaşanmasına neden olan Avusturya'nın resmî yayın organı Avusturya Radyo ve Televizyonu'nu (ÖRF) arayarak bu defa tarafsız yayın yapması yönünde telkinde bulundu. Ancak ÖRF yine fail örgütün savlarına uzunca yer verdi. Büyükelçi Erner, Avusturya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dr. Hinteregger'e ve ÖRF Enformasyon Direktörü Franz Kreuzer 'e mektuplar yazarak söz konusu yayınları şikayet etti.

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.