1981 Cenevre saldırısı

1981 Cenevre saldırısı, Türkiye'nin Cenevre Başkonsolosluğu Sözleşmeli Sekreteri Mehmet Savaş Yergüz'ün, evine gitmek üzere başkonsolosluktan ayrıldıktan hemen sonra uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesi olayı.

1981 Cenevre saldırısı
Bölge Cenevre, İsviçre
Tarih 9 Haziran 1981
Saldırı türü
Silahlı saldırı
Ölü 1
İşleyenler ASALA

Saldırı

1942'de doğan ve Kasım 1978'de Türkiye Cumhuriyeti Cenevre Başkonsolosluğu'nda sözleşmeli sekreter olarak işe giren Yergüz, 9 Haziran 1981 tarihinde işten çıkıp evine gittiği sırada silahlı saldırıya uğradı. Başından ve göğsünden aldığı yaralarla olay yerinde yaşamını yitirdi. 39 yaşındaki Yergüz evliydi ve 7 ve 10 yaşlarında iki çocuk babasıydı.

Sonrası

13 Haziran günü Cenevre'de yapılan cenaze merasiminin ardından Yergüz'ün naaşı Türkiye'ye nakledildi. 15 Haziran'da Ankara'da Yergüz için "devlet töreni" düzenlendi. 16 Haziran 1981'de doğum yeri Fethiye'de toprağa verildi. Fethiye esnafı suikastı protesto için o gün dükkanlarını kapattı.

Olay anında yakalanan ve üzerinde kimlik bulunmayan katilin Lübnan uyruklu Ermeni Mardiros Jamkodjian (Cankoçyan) olduğu polis sorgusunda anlaşıldı. 1958'de Beyrut'ta doğan ve saldırıdan iki yıl önce ASALA'ya katılan Jamkodjian, ilk olarak 17 Haziran 1981'de hakim karşısına çıktı. 19 Aralık 1981 tarihinde açıklanan kararla "taammüden adam öldürme" suçundan 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. Türk makamları ve kamuoyu cezayı az bulurken, cezanın ağır olduğunu söyleyen ASALA, katil bir hafta içinde serbest bırakılmazsa İsviçreli bir diplomatı öldüreceklerini açıkladı; fakat karar değişmediği gibi, ASALA'nın tehdidinin arkası gelmedi.

Jamkodjian hapiste altı yıl kaldıktan sonra af talebinde bulundu. Talep 12 Aralık 1988'de reddedildi, ama Jamkodjian, şartlı salıverme hükümlerinden yararlanarak 9 Haziran 1991'de serbest kaldı.

Kaynakça

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.