1981 Tahran Büyükelçiliği saldırısı

1981 Tahran Büyükelçiliği saldırısı, 23 Nisan 1981 tarihinde Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne yapılan saldırı.

Saldırı

23 Nisan 1981 günü saat 11.00 civarında, ellerinde Ermeni ve Filistin bayrakları taşıyan, yaklaşık 5 bin kişi ABD ve Türkiye aleyhine sloganlar atarak Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği'ne yürümeye başladı. Kalabalıktan bir grup demir parmaklıklarının üzerinden atlayıp Büyükelçiliğin bahçesine girdi. Büyükelçiliğin güvenlik görevlileri tarafından yakalanan göstericiler polise teslim edildikten sonra serbest bırakıldıkları için, Büyükelçilik güvenliği bu defa yakaladıkları göstericileri bir odaya kapattı.

Göstericilerden biri makam odasının balkonundaki Türk bayrağını indirerek dışarı fırlattı, göstericiler de bayrağı yaktılar. Büyükelçi Tansuğ Bleda'nın görüştüğü Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Kamuran Gürün, Bolu'dan bir komando timinin Yüksekova'ya getirildiğini, İran hükûmeti sokağa hakim olamazsa, Büyükelçiliğin talebi halinde "Türkiye'nin güvenliğinin sağlanacağını" söyledi.

Sekiz saat süren gösteri, İran polisinin göz yaşartıcı gaz kullanmak suretiyle kalabalığı dağıtmasıyla son buldu.

Sonrası

Olayın ardından İran Hükümeti, Türk Büyükelçiliği'nin etrafına ordu birlikleri yerleştirdi ve makineli tüfek yuvaları kurmak üzere siperler kazdı.

Kaynakça

    • Şimşir, Bilal (2000). Şehit Diplomatlarımız (1973-1994) (2015 bas.). Ankara: Bilgi Yayınevi. ISBN 975-494-924-7.

    Ayrıca bakınız

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.