1982 Lizbon saldırısı

1982 Lizbon saldırısı, silahlı Ermeni örgüt ESAK tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay'ın (d.1943) ve Sözleşmeli Sekreter Nadide Akbay'ın (d.1942) öldürüldüğü silahlı saldırı.

1982 Lizbon saldırısı
Bölge Lizbon, Portekiz
Tarih 7 Haziran 1982
Saldırı türü
Silahlı saldırı
Ölü 2
İşleyenler ESAK

Saldırı

7 Haziran 1982'de öğle yemeği için Büyükelçilikten eve araçlarıyla giden Akbay çifti, evlerinin önünde durduklarında kimliği belirsiz bir saldırgan, aracın yarı açık olan sol ön camından içeri ateş etti. Başından ve göğsünden vurulan Erkut Akbay olay mahalinde yaşamını yitirdi. Kapıyı açmaya çalışan Nadide Akbay ise bu sırada başının sağ tarafından iki kurşunla vuruldu ve sonrasında ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Saldırgan kaçarken, saldırıyı ESAK üstlendi.

Sonrası

1970 yılında evlenen Akbay çiftinin 11 yaşındaki İlker ve 5 yaşındaki Saadet adlı çocukları suikast sonrasında Büyükelçilik konutuna alındı ve Türkiye'den akrabaları gelene kadar olay çocuklardan gizlendi.

Olay yerinde yaşamını yitiren Erkut Akbay'ın naaşı, 14 Haziran'da Lizbon'da yapılan törenin ardından ertesi gün Ankara'ya getirildi ve 16 Haziran'da Ankara'da devlet töreni düzenlendi. Cebeci Asri Mezarlığı'na defnedildi.

Saldırıda ağır yaralanan ve komaya giren Nadide Akbay, Lizbon'daki San Jose Hastanesi'nde dört ay üç gün kaldıktan sonra 10 Ekim 1982 tarihinde Ankara'ya getirilerek Hacettepe Hastanesi'ne yerleştirildi. Buradaki tedavi de sonuç vermedi ve komadan çıkamayarak 8 Ocak 1983 tarihinde yaşamını yitirdi. 11 Ocak'ta yapılan devlet töreninin ardından Cebeci Asri Mezarlığı'nda eşinin yanına defnedildi.

Portekiz polisinin başlattığı soruşturmada olası şüpheliler olarak Kara Bedian Haroutiou, Simon Kafalian, Varajan Ourfalian ve Jean Yessayan adlarında, Ermeni asıllı dört Lübnanlı üzerinde duruldu, ancak bu kişiler yakalanamadı. Ertesi yıl Lizbon Büyükelçiliği silahlı saldırganlar tarafından basıldı.

Kaynakça

    Ayrıca bakınız

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.