Gürgen Yanıkyan

Gürgen Mıgırdiç Yanıkyan (Ermenice: Գուրգեն Մկրտիչ Եանիկեան, 24 Aralık 1895 - 27 Mart 1984), 1973 yılında Türkiye'nin Los Angeles Başkonsolosu ve yardımcısının ölümüyle sonuçlanan olayın suikastçısı.

Gürgen Yanıkyan
Doğum Gürgen Mıgırdiç Yanıkyan
24 Aralık 1895(1895-12-24)
Erzurum, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm 27 Mart 1984 (88 yaşında)
Kaliforniya, ABD
Eğitim Moskova Devlet Üniversitesi
Meslek Mühendis, Yazar
Tanınma nedeni 1973 Baltimore Oteli saldırısı

Yaşam öyküsü

Erzurum'da doğan Yanıkyan, Moskova Devlet Üniversitesinde mühendislik eğitimi aldı. II. Dünya Savaşı'nda Müttefik Devletlerin İran üzerinde inşa ettiği demir yolunda denetçi olarak bulundu. 1946 yılında ABD'ye göç etti.

Yanıkyan 77 yaşındayken, elinde Abdülhamid döneminden kalma bir tablo olduğunu ve bunu Türkiye'ye bağışlamak istediğini Türk konsolosluğuna bildirerek yetkilileri Santa Barbara'da kaldığı otele davet etmiştir. 27 Ocak 1973 tarihinde gerçekleşen buluşmada Türk yetkilileri karşılayan Yanıkyan çok kısa bir süre sonra yanında getirdiği tabancayı ateşleyerek Mehmet Baydar ve Bahadır Demir'i öldürdü. Olay, ABD ve Türkiye'de yankılandı.

İddialara göre Yanıkyan cinayetten sonra otelin müdür ve garsonlarına "Ailemden 26 kişiyi Türkler ve Ruslar öldürdü onların intikamını aldım" demiş, suikasttan önce California Courier gazetesine gönderdiği 118 sayfalık mektubunda "Sizler bu mektubu okuduğunuzda ben yeni bir savaş biçimi icat etmiş ve uygulamış olacağım. Önden gidiyorum, Ermeniler peşimden gelsin. Ermenileri uzun uykularından uyandırmanın ve Türklerle onların anlayacağı dille konuşmanın vakti geldi. Türk hükümeti ile hiçbir millet ilişki kurmamalı ve onların temsilcileri yok edilmeli, artık dönmek yok" diye yazmıştır.[1]

Kaynakça

  1. "Bir zamanlar ASALA ve PKK". Taraf. 17 Ekim 2010. 18 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Eylül 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.