1980 Sidney saldırısı

1980 Sidney saldırısı, 17 Aralık 1980 tarihinde Türkiye'nin Avustralya Başkonsolosu Şarık Arıyak ile koruma görevlisi Engin Sever'in öldürüldüğü saldırı.

1980 Sidney saldırısı
Bölge Sidney, Avustralya
Tarih 17 Aralık 1980
Saldırı türü
Silahlı saldırı
Ölü 2
İşleyenler ASALA

Ermeni ASALA örgütünden aldığı tehditler nedeniyle koruma kuralları gereği evinden işine özel bir otomobil ile giden Şarık Arıyak yol üzerinde yavaşladığı sırada kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğradı. Otomatik silahlarla yapılan saldırıda aracın ön iki koltuğu ve arka koltuklar mermi yağmuruna tutuldu. Yüzüne, boynuna ve göğüsüne çok sayıda mermi isabet eden Başkonsolos Arıyak olay yerinde öldü.

Başkonsolosu makam aracıyla takip eden koruma polisi Başkomiser Engin Sever'in kullandığı araç da saldırı sırasında ikinci saldırganın ateşine maruz kaldı. Sever de olay anında yaşamını yitirdi.

Saldırının üç gün sonrasında, 20 Aralık 1980 günü Sidney'de bulunan 5 bine yakın Türk, Sydney Town Hall önünde başlayıp Hyde Park'ta son bulan bir sessiz yürüyüş gerçekleştirdi.

Kaynakça

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.