Atilla Altıkat

Atilla Altıkat (d.1937, İstanbul - ö.27 Ağustos 1982, Kanada), Kanada'nın başkenti, Ottava'da uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren askerî ataşe.

Yaşamı

1937 yılında İstanbul'da doğdu.[1] Harp Akademisini bitirdikten sonra çeşitli askeri görevlerde bulundu.[1] 1981 yılında Ottava'ya atandı. Atilla Altıkat, burada yalnızca Hava Kuvvetleri Komutanlığını değil Deniz ve Kara Kuvvetleri ile birlikte tüm Genelkurmay'ı temsil etmekteydi.[1] Ottawa'ya atanmadan önce Türk Hava Kuvvetleri'nde görev yaptı.[1]

Öldürülmesi

27 Ağustos 1982 günü, sabah saatlerinde aracıyla yolda olan Albay Altıkat, kırmızı ışıkta durduğu esnada, yanına yaklaşan bir araçta bulunan iki kişiden biri arabadan inerek Altıkat'a aracının sağ ön penceresinden ateş etti. 11 merminin isabet ettiği Altıkat olay yerinde öldü. Saldırganlar arabayla uzaklaştılar.

Suikastin sorumluluğunu Ermeni örgütü ESAK üstlenmiştir.[2] Bu olay, böylesine şiddet olaylarına hiç alışık olmayan Kanadalıları derinden sarsmış ve Başbakanlık tarafından şiddetle kınanmıştır. Vefatından sonra yürüttüğü göreve atanan Coşkun Kırca'da 1985'te Ottawa Büyükelçiliği saldırısına maruz kaldı.

Hatırası

Öldürüldüğü sırada Ayla Altıkat ile evli olan Altıkat'ın, 17 yaşında Zeynep ve 4 yaşında Göker adlarında iki çocuğu vardı.

Adana'nın Seyhan ilçesinde 1984 yılında açılan köprüye adı verildi. Köprü 2011 yılında yıkıldı. Buna rağmen halkın köprü mevkisini ve o çevrede bulunan otobüs yazıhanelerinin yerini tanımlamak için kullandığı "Atilla Altıkat" adlandırması değişmedi. Turhan Cemal Beriker Bulvarına 2013'te köprülü kavşak çalışmaları yapıldı. Atilla Altıkat'ın adı, köprünün olduğu yerde bulunan köprülü kavşağa verildi.

Kaynakça

  1. http://fakulteler.atauni.edu.tr/ermenia/mndty.php?al=8
  2. "Turks honour memory of assassinated diplomat: Killer still at large 20 years after slaying of Col. Atilla Altikat;" Susan Burgess. The Ottawa Citizen. Aug 28, 2002. pg. B.9

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.