Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunan tarih ve arkeoloji müzesidir. Müzede, Anadolu'nun arkeolojik eserleri kronolojik olarak sergilenmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Açılış 1921
Konum Ulus, Altındağ, Ankara
Koordinatlar 39°56′18″K 32°51′43″D
Tür Tarih ve arkeoloji müzesi
Koleksiyon(lar) Anadolu'da yaşamış olan uygarlıkların eserleri
Koleksiyon boyutu 194.759[1] (2019)
Ziyaretçi 325.913[1] (2019)
Müdür Enver Sağır[2]
Toplu ulaşım
Ulus İstasyonu
Otopark? Yok
Resmî site Resmî site
Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesindeki diğer müzeler

Müze, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır.

İçerdiği Eserler

Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir.

Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır.[3] Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk müzedir.

Müzede yer alan ve MÖ 6200 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük kent planını içeren harita, dünyanın bilinen en eski haritasıdır.

Binalar

Sergiler

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "2019 Yıl Sonu İl Brifingi". Ankara İl Kültür ve Turizm Başkanlığı. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2020.
  2. "Anadolu Medeniyetleri Müzesi Müdürü Enver SAĞIR'ın "Kayıp Kent Juliopolis" Başlıklı Konferansı". anadolumedeniyetlerimuzesi.gov.tr. Anadolu Medeniyetleri Müzesi. 18 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2019.
  3. Özdener, Eda (31 Mayıs 2019). "Yurdun dört bir yanındaki ödüllü müzeler ziyaretçilerini bekliyor". Anadolu Ajansı. aa.com.tr. 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.