Peter Singer

Peter Singer (6 Temmuz 1946), Avustralyalı filozof ve önde gelen bir hayvan hakları savunucusu.

Peter Singer

1999'dan bu yana Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümünde görev yapmaktadır. Uzmanlık alanı uygulamalı etik olup etik sorunlara seküler ve yararcı bir açıdan yaklaşır. Kariyerinin çoğunda tercihe dayalı yararcılık görüşünü savunsa da 2014'te hazza dayalı yararcılık görüşünü benimsediğini açıkladı.

Tom Regan ile birlikte 1960'lardaki ilk hayvan hakları ile hayvanları özgürleştirme hareketlerini birleştirmeye ve öncülük etmeye yardım etti. Onun Hayvan Özgürleşmesi (Animal Liberation) adlı kitabı hayvan hakları konusunda çok önemli bir yere sahip olmakla beraber felsefi literatürün çığır açan bir ürünü olarak sayılıyor.

Singer, kendini bir vejetaryen ve "esnek bir vegan" olarak tanımlamaktadır. Mother Jones adlı dergiye verdiği röportajda konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştır:

« Et yemiyorum. 1971 yılından beri vejetaryenim. Yavaş yavaş vegan yaşama alışıyorum. Büyük oranda vegan sayılırım, fakat esnek bir veganım. »

Türkçeye çevirilen eserleri

  • Hayvanların Özgürleşmesi
  • Hegel Düşüncenin Ustaları

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.