Tazı yarışı

Tazı yarışı, tazıların yarıştırıldığı bir spor. Bu spor, birçok ülkede amatör olarak eğlence amacıyla düzenlenir. Yarışa katılabilmek için, her köpeğin sahibi ve yarış organizatörleri tarafından onaylanan tescilli bir ağırlığı olmalıdır. Eğer köpek olması gereken kilonun bir kilo üstünde veya altındaysa, yarıştan iki saat önce diskalifiye edilir. Dış kulvarda koşan köpeklerin geniş parkurda koşacaklarını belirtmek için kapılarının üstünde, ya da yarış kartların da "W" harfi bulunur. Performanslarıyla tanınan ve parkurun ortasında yarışan köpekler "M" harfiyle işaretlenirler. Yarış, geleneksel olarak üretilen yapay bir tavşanın açığa çıkması ve yarış bitene kadar otomatik olarak ileri doğru, bitiş çizgisine kadar hareket etmesiyle devam eder. Tazılar ise hareket hâlindeki bu yapay tavşanı kovalar. Yarışın berabere bitmesi durumunda kazanan kurayla belirlenir.

Yarış öncesi son hazırlıklarını yapan birkaç tazı.
Bir yarış tazısı

Tarihçe

Tazı yarışlarının kökleri, yabani tavşanların tazılarla avlandığı dönemlere dayanır. Ama, 19. yüzyılın sonlarına doğru tazı yarışları, kendini bu av sporundan ayırmıştır. İngiltere'de yarışlara duyulan ilgi, II. Dünya Savaşı'nın ardından yükselmişse de 1961'de bahisler yasaklandıktan sonra düşüş göstermiştir. Tazı yarışları Avustralya'da ABD'de ve Güney Afrika'da büyük bir ticaret koludur. Birçok Avrupa ülkesinde de bu yarışlar popülerdir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.