Tom Regan

Tom Regan (d. 28 Kasım 1938-ö 17 Şubat 2017), Amerikalı ahlak felsefecisi ve önde gelen bir hayvan hakları aktivisti. Regan, Kuzey Karolina Üniversitesi'nin fahri profesörüdür. Üniversitede 1967 yılından 2001 yılında emekli oluncaya dek görev yaptı. Regan, The Case for Animal Rights (1983) gibi hayvan hakları konusunda daha pek çok kitap yazdı. Çalışmaları modern hayvan hakları hareketlerini önemli bir ölçüde etkiledi.

Tom Regan
Doğum 28 Kasım 1938(1938-11-28)
Pittsburgh, Pennsylvania
Ölüm 17 Şubat 2017 (78 yaşında)
Evlilik Nancy Tirk
Çocuk(lar) Bryan ve Karen
Resmî site www.animalsvoice.com/regan

Peter Singer ile birlikte 1960'lı yıllarda hayvan hakları için hayvanların özgürleştirilmesi hareketlerine aktif şekilde yardımcı oldu. O, hayvanlara saygıyla davranmak için hareket eden hayvan hakları mücadelelerine destek vermek için konuyla ilgili etik açıklamalarda bulundu. Onun felsefi olarak ana görüşü hayvanlarda tıpkı insanlar gibidir ve onların yaşamlarında da arzu, hissediş, inançlar, güdüler ve hafıza vardır tıpkı insanlarda olduğu gibi. Örneğin, hayvanların da insanlar gibi yaşamak için aynı haklara sahip olması gibi.

40 yılı aşkın bir zaman hayvanların denek olarak kullanılması ve ticari olarak avlanmasına karşı aktif eylemlerde bulundu.[1] 17 Şubat 2017'de 78 yasında ölmüştür.

Türkçeye çevrilen eserleri

  • Kafesler Boşalsın Hayvan Haklarıyla Yüzleşmek [2]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.