Sea Shepherd

Sea Shepherd Conservation Society (Türkçe: Deniz Çobanı Koruma Derneği), Greenpeace'in kurucularından biri olan Kanadalı Kaptan Paul Watson'un 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Oregon eyâletinde kurduğu, kâr amacı gütmeyen çevreci dernek. Faaliyetlerini esas olarak denizlerde ve okyanuslarda yürüten kuruluşun, Neptune's Navy (Neptün'ün Donanması) olarak adlandırdığı RV Farley Mowat, MV Steve Irwin ve RV Sirenian adında üç gemisi vardır. Dernek bunların yanı sıra daha küçük teknelere de sahiptir.

RV Farley Mowat gemisinde dalgalanan Sea Shepherd bayrağı

Sea Shepherd, Antarktika'daki nesli tükenmekte olan balinaları avlamak için harekete geçen Japon balıkçılarıyla mücadele etmektedir. Dernek, balina avcılığı konusunda şiddete başvurmadan direniş sergilemeyi yeğleyen Greenpeace'e nazaran, uluslararası balina avcılığı hukukunu çiğneyen gemilerin kasıtlı olarak batırılmasını ya da sabote edilmesini onaylar. Sonuç olarak Sea Shepherd ile bağlarını koparan Greenpeace, derneğe hiçbir konuda destek sağlamamakta kararlıdır.

Merkez büroları Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyâletinde ve Avustralya'nın Melbourne kentindedir.

Dış bağlantılar

Eleştirel bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.