Evrensel ahlakçılık

Evrensel ahlaçılık, kültür, ırk, din, milliyet, cinsel yönelim ve diğer herhangi bir ayırt edici özellikten etkilenmeksizin tüm benzer kabul edilen bireyler[1] için bir evrensel etiğin olduğunu savunan meta-etik kavramıdır.[2]

Felsefe profesörü Hepburn'a göre: "Nesnelci kutuba direğe doğru hareket etmek, ahlaki yargıların rasyonel olarak savunulabilir, doğru veya yanlış olabileceğini, ahlaki olarak kabul edilemez eylemleri tanımlamak için rasyonel prosedür testleri olduğunu veya bireylerin duygu durumlarından bağımsız olarak belirli zamanlarda ahlaki değerlerin var olduğunu iddia etmektir."[3]

Dilbilimci ve politik teorisyen Noam Chomsky şöyle der:

"evrensellik ilkesini benimsersek: bir eylem başkaları için doğru (ya da yanlış) ise, bizim için doğru (ya da yanlış). Diğerlerine uyguladıkları standartları kendilerine uygulamak için asgari ahlaki seviyeye yükselmeyenler - aslında daha katı olanlar - yanıtın uygunluğundan ya da doğru ve yanlış oluşundan ya da iyi ve kötüden bahsederken ciddiye alınamazlar.”[4]

Kaynakça

  1. Kemerling, Garth (12 Kasım 2011). "A Dictionary of Philosophical Terms and Names". Philosophy Pages. 9 Şubat 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2020. According to Immanuel Kant and Richard Mervyn Hare...moral imperatives must be regarded as equally binding on everyone.
  2. Gowans, Chris (9 Aralık 2008). Edward N. Zalta (Ed.). "Moral Relativism". The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2012 Edition). 2 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2020. Let us say that moral objectivism maintains that moral judgments are ordinarily true or false in an absolute or universal sense, that some of them are true, and that people sometimes are justified in accepting true moral judgments (and rejecting false ones) on the basis of evidence available to any reasonable and well-informed person.
  3. Hepburn, RW (Ocak 2005). "Ethical objectivism and subjectivism". The Oxford Companion to Philosophy (2nd bas.). ss. 667 ff. ISBN 9780199264797.
  4. Chomsky, Noam (2 Temmuz 2002). "Terror and Just Response". ZNet. 7 Ağustos 2004 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.