Elizabeth Anscombe

Gertrude Elizabeth Margaret Anscombe (18 Mart 1919 - 5 Ocak 2001), genellikle G. E. M. Anscombe veya Elizabeth Anscombe olarak anılan, bir İngiliz analitik filozofuydu. Zihin felsefesi, eylem felsefesi, felsefi mantık, dil felsefesi ve etik üzerine yazdı. Analitik Thomizm'in önde gelen isimlerinden biriydi.[1]

Anscombe, Ludwig Wittgenstein'ın öğrencisiydi ve O'nun çalışmalarında bir otorite haline geldi ve Yazılarından çizilen birçok kitabı, öncelikle Felsefi Soruşturmalar olmak üzere birçok yazı ve yayınarını düzenledi ve tercüme etti.[2] Anscombe'un 1958 tarihli "Modern Ahlaki Felsefe" makalesi, sonuçsallık terimini analitik felsefe diline soktu ve çağdaş erdem etiği üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu.[3] “Niyet” monografisi, genellikle en büyük ve en etkili çalışması olarak kabul edilir ve eylem ve pratik akıl kavramlarına devam eden felsefi ilginin bu çalışmadan ana itici gücünü aldığı söylenebilir.[3]

Kaynakça

  1. Craig Paterson ve Matthew S. Pugh (Temmuz 2009). "Analytical Thomism: Traditions in Dialogue". The Heythrope Journal. 4 (İngilizce), 50.
  2. "Wittgenstein, Ludwig, Philosophical Investigations, translated by G. E. M. Anscombe, Oxford: Basil Blackwell, 1953." (PDF). 17 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2020.
  3. Julia Driver (2018). "Gertrude Elizabeth Margaret Anscombe". Metaphysics Research Lab, Stanford University. 18 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.