Yahudi Berbericesi

Yahudi Berbericesi zamanında orta ve güney Fas'ta Yahudi cemaatlerinin konuştukları Berber diline verilen addır. Bölgede konuşulan Tamazight diline çok yakındır ve bu dili bilen biri tarafından kolayca anlaşılabilir.[1] Fas'ta konuşulan Yahudi Arapçası gibi bu dile de İbranice'den birçok kelime girmiştir ve "ş" sesi "s" olarak telaffuz edilir.

Yahudi Berbericesi
Ana dili olanlar İsrail
Konuşan sayısı 2.000  (tarih gerekli)
Dil ailesi
Varsayılan
  • Yahudi Berbericesi
Yazı sistemi İbrani alfabesi
Dil kodları
ISO 639-3 jbe

Yahudi Berbericesi, Tinerhir, Ouijjane, Asaka, Imini, Ait Bou Oulli, Oufrane ve Illigh cemaatleri tarafından konuşulurdu.[2] Günlük konuşmalar dışında dini metinleri açıklamak için de kullanılan bu dil ender de olsa yazıya dökülmüş ve yazımlarda İbrani alfabesi kullanılmıştır; bu dilde yazılan Hamursuz Bayramı'nda okunan Pesah Agadası bulunur.[3]

Yahudi dilleri

Yahudi Berbericesi konuşan hemen herkes Fas bağımsızlığını ilan ettikten sonra ülkeden ayrıldı. Ülkeyi terk edenlerin ardından gelen nesil başka dillerle büyüdüler. 1992'deki bir araştırmaya göre bu dilin toplam 2.000 konuşanı vardır ve çoğunluğu İsrail'de yaşamaktadır ve bu insanlar diğeri Yahudi Arapçası olmak üzere en az iki dil bilmektedir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Galand-Pernet et al. 1970:14
  2. Galand-Pernet et al. 1970:2
  3. Galand-Pernet et al. 1970

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.