Almagest

Almagest, Batlamyus'un eserlerinden en tanınmışıdır. Orijinal adı He Mathematike Syntaxis’tir. Yunanca matematiksel oluşum anlamına gelir. Kitap, aslında bir astronomi eseridir, ama astronomi o dönemlerde matematiğin dalı olduğundan, eser matematik klasiği olarak anılır. Batlamyus'un astronomisi, kendi gözlemleriyle birlikte Yunan ve Mezopotamyalı meslektaşlarının gözlemlerine dayanmaktaydı. Çevresindeki bilgileri sentezleyerek birçok alanda eser verdi.

"Almagestum (Almagest)"in 1515 Latince baskısından bir sayfa

Bölümleri

Almagest on üç kitaptan oluşmaktadır. Birinci ve ikinci kitap astronomik varsayımları ve matematiksel yöntemleri açıklar. Yerin küreselliğini kanıtlar ve göklerin küresel olduklarını ve merkezde hareketsiz bir şekilde duran Yer'in etrafında döndüklerini bir postüla olarak sunar. Ekliptiğin eğimini yeniden tespit eder. Bunu yaparken trigonometri kullanır. Çünkü küresel geometrinin ve çizgisel usullerin elverişsiz ve yetersiz olduğunu kavramıştır.

  • 3. Kitap: Güneş'in hareketi.
  • 4. Kitap: Ayın süresi ve Ay teorisi
  • 5. Kitap: Usturlabın yapılışı ve ay teorisi
  • 6. Kitap. Güneş ve Ay tutulması
  • 7-8. Kitaplar. Yıldızlar ve Ekinoksların
  • 9-13. Kitaplar. Gezegenlerin hareketleri, yörüngelerinin eğimi ve büyüklüğü ile ilgilidir.[1]

Kaynakça

  1. "itu.edu.tr". Erişim tarihi: 24 Ocak 2014.

İlave okumalar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.