Medeni birliktelik

Medeni birliktelik ya da sivil birliktelik (İngilizcede "civil union", "civil partnership" ya da "registered partnership" isimleri ile bilinir), evliliğe benzeyen ve bazı ülkelerde resmî olarak tanınan bir birliktelik türü. Medeni birliktelikler, eşcinsel çiftlere evliliğe benzeyen (bazı ülkelerde evli çiftlerle aynı olan) haklar ve mesuliyetler vermektedir. 1989 yılında Danimarka, medeni birliktelikleri yasallaştıran dünyanın ilk ülkesi oldu ve o tarihten bu yana birkaç ülke daha bu birliktelikleri yasallaştırdı. Québec, Yeni Zelanda ve Uruguay gibi bazı bölgeler veya ülkelerde ise medeni birliktelikler heteroseksüel çiftler için de mümkündür.

Eşcinsel evliliklerin
yasal statüsü
Evlilik
  1. Sadece bazı amaçlar için.
  2. Hollanda anakarasında gerçekleştirilmesi halinde.
  3. Eşcinsel evliliğin yasal olduğu Meksika eyaletlerinde gerçekleştirilmesi halinde.

*Henüz yürürlükte değil

LGBT portalı

Medeni birliktelikler çeşitli kesimlerce evlilikle tam olarak aynı olmayan bir statüye sahip ("evlilik aparthaydı") oldukları için eleştirilmektedir.[1]

Mevcutluk

Günümüze dek medeni birliktelikler Almanya, Andorra, Avusturya, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, Danimarka (Grönland dahil olmak üzere), Ekvador, Finlandiya, Fransa (Wallis ve Futuna Adaları ile Yeni Kaledonya dahil olmak üzere), İrlanda, İsviçre, İspanya, Kolombiya, Lüksemburg, Macaristan, Slovenya, Uruguay ve Yeni Zelanda'da bütün ülke çapında yasallaştırılmıştır. Medeni birliktelikler ayrıca ABD'nin Hawaii, Kaliforniya, Kolorado, Maine, Nevada, New Jersey, Oregon, Washington ve Wisconsin eyâletlerinde; Avustralya'nın Avustralya Başkent Bölgesi, Tazmanya, Victoria ve Yeni Güney Galler eyâletlerinde; Kolombiya'nın Mérida eyâletinde ve Meksika'nın Coahuila eyâletinde mevcuttur.

Kaynakça

  1. Barratt, Joseph (1 Mayıs 2007). "Civil unions 'social apartheid', says Waring" (İngilizce). Auckland University of Technology School of Communication. 8 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2008.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.