Cinsel kimlik

Cinsel kimlik, kişinin romantik ve cinsel çekim hissettiği kişilerle ilgili kendisini nasıl tanımladığıdır.[1] Cinsel kimlik aynı zamanda kişilerin kendilerini bir cinsel yönelimle tanımladığında veya tanımlamadığında ya da herhangi bir cinsel yönelimle tanımlamamayı uygun bulduğunda kullanılan cinsel yönelim kimliği olarak da bilinir. Cinsel kimlik ve cinsel davranış, cinsel yönelim ile yakından bağlantılı olsa da birbirinden ayrılır. Cinsel kimlik kişinin kendisini kavrayışını, cinsel davranış kişi tarafından uygulanan cinsel eylemi, cinsel yönelim ise kişinin karşı cinse, hemcinse, her iki cinsiyete hissettiği ya da hiçbir cinse hissetmediği romantik ya da cinsel çekimi ifade eder.[2]

Kişinin cinsel kimliği her zaman cinsel yönelimiyle uyuşmayabilir. Cinsel kimlik ve yönelimi gey, lezbiyen, biseksüel ve transgender olan kişiler homofobik ya da heteroseksist çevrede, LGBT haklarının az olduğu ülkelerde kendilerini açıkça tanımlayamayabilirler.

1990’da Cinselliğin Sosyal Organizasyonu (Social Organization of Sexuality) tarafından yapılan bir araştırma hemcinslerine karşı bir parça çekim hisseden kadınların yüzde 16’sının, erkeklerin yüzde 36’sının eşcinsel ya da biseksüel kimliğe sahip olduğunu göstermiştir.[3] Cinsel kimlik, cinsel yönelimden çok cinsel davranışla yakından bağlantılıdır. Aynı araştırma eşcinsel çekimlere sahip kadınların yüzde 32’sinin, erkeklerin yüzde 43’ünün eşcinsel ya da biseksüel kimliğe sahip olduğunu gösterirken daha önce hemcinsleriyle cinsel aktivitede bulunmuş kadınların yüzde 96’sının, erkeklerinse yüzde 87’sinin eşcinsel ya da biseksüel kimliğe sahip olduğunu göstermiştir. Araştırmayı yapan kuruluş, araştırmanın sonuçlarını inceledikten sonra açıklamasında “Kişinin kendi kimliğinin eşcinsel olarak görmesinin gelişimi psikolojik ve sosyal olarak kompleks bir durumdur ve bu durum sık sık kişisel mücadele, kendinden kuşku duyma ve sosyal huzursuzlukla birlikte zaman içinde sonuçlanmaktadır.” demiştir.[3]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Sexual Identity and Gender Identity Glossary". 3 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2013. (İngilizce)
  2. Reiter L (1989). "Sexual orientation, sexual identity, and the question of choice". Clinical Social Work Journal. Cilt 17. ss. 138-50. (İngilizce)
  3. Laumann, Edward O. (1994). The Social Organization of Sexuality: Sexual Practices in the United States. University of Chicago Press. s. 299. (İngilizce)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.