Panseksüellik

Panseksüellik "pan" (Türkçe: tüm) sözcüğünden türetilmiş bir tür cinsel yönelim terimidir. Bu yönelimi olan kişiler her türlü cinsiyete karşı ilgi duyabilmektedir. Panseksüellik bazen biseksüellik ile karıştırılsa da, aralarındaki fark panseksüellerin biseksüellerden farklı olarak agender, bigender gibi diğer cinsiyetlere de ilgi duymasıdır.

Terim

Panseksüel teriminin yerine kimi zaman "Antroseksüel" terimleri kullanılmaktadır. Bu cinsel yönelim, sadece yaşayan insanlara karşı duyulan bir yönelimdir. Nekrofili, zoofili veya ensest gibi psikolojik parafili çeşitleri, panseksüel teriminin sınıfına girmemektedir. Diğer taraftan Panseksüellik estetik temeller üzerine gelişmiş bir cinsel yönelim olup, biyolojik cinsiyet ayrımı yapmaksızın karşı ya da aynı cinse karşı duyulan cinsel hazzın varlığını ifade eder.

Panseksüel onur bayrağı

Panseksüel Onur Bayrağı

Panseksüel Onur Bayrağı, panseksüel topluluğun görünürlük ve bilinirliğini artırmak, panseksüelliği biseksüellikten ayırmak için tasarlanmıştır.[1][2]

Dizaynı

Pembe, sarı ve mavi renkli yatay çubuklardan oluşur. Pembe, kadınlara hissedilen; Mavi erkeklere hissedilen; Sarı kadın ve erkek dışı kişilere hissedilen sevgiyi temsil eder.

Kaynakça

  1. Petronzio, Matt. "A Storied Glossary of Iconic LGBT Flags and Symbols". MashableUK. 1 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2015.
  2. Karlan, Sarah. "Do You Really Know The LGBT Pride Flags And Symbols?". buzzfeed.com. BuzzFeed. 25 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.