Gey kurtuluş

Gey kurtuluş, 1960'ların sonlarından 1970'lerin ortalarında cinsel yönelimlerini topluma ifşa eden ve eşcinsel olduğunu gururla dile getiren kimliğini açık yaşayan lezbiyen ve gey hareketidir. Coming out ve onur yürüyüşü modern LGBT hareketinin önemli bir parçası olarak kaldı, lezbiyen ve gey topluluklarının görünürlüğünün artmasını sağladı. Hareket Kuzey Amerika, Batı Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda toplumlarında lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender hareketidir.

Orjinleri ve hareketin tarihçesi

New York'ta 1969 yılında Stonewall ayaklanmaları yeni bir hareketin ilk kıvılcımları olarak hatırlanmaktadır, fakat hareketin kökeni bu simgesel olayın daha öncesine dayanmaktadır. Polisin 1725 başlarında bar-baskınlarında yeni bir şey oluşmaya başladı, Londra'da bir moli evinde müşteri olan birisi polis baskını ile savaştı. Organize hareketler özellikle Batı Avrupa'da 19. yüzyıldan bu yana toplumsal reform için kampanyalar yapmıştır. II. Dünya Savaşı'nın sonlarından 1960'ların başlarına kadar bu hareket Homofil hareketi olarak bilinir. Homofil hareketi "politik muhafazakârlık" olarak tanımlandı. Eşcinsel aşk ve transseksüellik zamanın baskın kültürü tarafından marjinal olarak görüldü.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.