İnterseks

İnterseksüellik, hem erkeksi hem de kadınsı[1] cinsiyet özelliklerine sahip olan insanların[1] durumunu belirtir. İnterseksüel olmak için çift cinsiyetli olmak gerekmez. Birey içinde hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabilir ve her iki cinse de duygusal ve/veya cinsel bir çekim hissedebilir.

Tarihi

Bu fenotipe interseksüel ismini 1916 yılında ilk olarak genetikçi Richard Goldschmidt verdi. İnterseksüellik yerine hermafroditlik[2] veya erdişilik de terim olarak kullanılmaktadır. Bundan önce 8 Kasım 1838'de doğan Herculine Barbin, hermafroditlik kelimesi henüz tanımlanmadığından bu kapsamın dışında kaldı.1938 yılında Foucault tarafından yeniden ele alındı.

Etimolojisi

Hem kadınsı hem erkeksi fenotip transcinsellerde ve transseksüellerde de görünmektedir[2]. Transcinsiyetler kendi doğduğu cinsiyete uymadığına inanarak kendisini karşı cinse ait hisseden insanlardır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Transseksüalizm ile Hermafrodizmde Yasasal Tıpsal ve Adli Tıp Problemleri (Kadınlaşan Erkekler, Erkekleşen Kadınlar, İki Cinsliler) (PDF). Prof. Dr. Adnan Öztürel, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2013.
  2. LGBT Hakları İnsan Haklarıdır (PDF). İnsan Hakları Gündemi Derneği. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2013.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.