LGBT kültürü

LGBT kültürü, lezbiyen, gey, biseksüel, transgender ve queer (LGBT) kişilerin paylaştıkları ortak kültür. "Gey kültürü" terimi buna eşanlamlı olmadığı hâlde yine bu kavramı tanımlamak için kullanılır, ancak belirgin olarak eşcinsel erkeklerin kültürüne de atfedilebilir. LGBT kültürü yere ve katılımcının kimliğine göre değişir.

Tarih

Lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender kişilerin kültürüne ortak olarak tanınmış unsurların arasında ünlü lezbiyen, gey, biseksüel ve transgender kişilerin eserleri, buna dahil olanlar günümüzün LGBT sanatçıları ve siyasi şahsiyetleri; cinsel yönelimine göre "LGBT" olarak tanınmış tarihî şahsiyetler gösterilir. Cinsel kimliği tanımlayan modern terimlerin bu şahsiyetlerin kimliklerini saptamak için uygun olup olmaması sorgulanmıştır. Buna rağmen birçok LGBT kişi, bu kişiler ve eserleri (özellikle hemcins cazibesi ya da cinsiyet kimliği ile ilgileniyor ise) ile bir yakınlık hisseder. Eşcinsel siyasî hareketlerinin tarihi anlayışı ile LGBT kişilere bağlanmış basmakalıpların ironik bir şekilde takdir edilmesi hususuna dayanır. LGBT topluluğunun içerisinde öne çıkan şahsiyetler ve kimlikler; Avrupa ve Amerikan "LGBT kültürü" kapsamına giren bu kategorideki kavramlardan bazıları: gey mahallesi, drag queen ile drag kingler, Onur Yürüyüşü ve gökkuşağı bayrağıdır.

Bazı eşcinseller "LGBT kültürü"ne ne katılır ne de kendilerini kültürün bir parçası olarak sayarlar. Bunun sebepleri coğrafi uzaklık, alt kültürünün varlığını tanımamak, sosyal dagmalardan korkmak ya da cinsel yönelime veya cinsiyet kimliğine dayalı alt kültürlerinin veya topluluklarının parçası olarak tanınmamayı şahsen tercih etmek olabilir. Queercore hareketinin yanı sıra gay shame ("gey utanç") grubu, LGBT kültürlerinin ticarileştirmesini ve gönüllü olarak gettoleştirilmesini[1] eleştirmişlerdir.

Özellikle Kuzey Amerika'daki bazı kentlerde birçok LGBT kişiler gey mahallelerinde yaşar. Kendi kültürlerini kutlamak için LGBT toplulukları onur yürüyüşleri ve Gey Oyunları gibi etkinlikler düzenlerler.

Ayrıca bakınız

  • İnsan cinselliğinin tarihi

Kaynakça

  1. "Gay Shame" (İngilizce). 9 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.