Maine

Maine (i/mn/), Amerika Birleşik Devletleri'nin en kuzeydoğusunda bulunan New England bölgesindeki bir eyalettir. Güneydoğusunda Atlantik okyanusu, batısında New Hampshire, kuzey ve kuzeybatısında Kanada'nın Québec eyaleti ile sınırı vardır.

Maine eyaleti
Maine'in bayrağı Maine'in mührü
Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri
BaşkentAugusta
En büyük kentPortland
ValiPaul LePage (R)
SenatörlerOlympia Snowe ( R)

Susan Collins ( R)

Alan
 -Toplam Alan86.542 km²
 - Kara80.005 km²
 - Su11.724 km² (13,5%)
Nüfus (2000)
 - Toplam Nüfus1.274.923 (40.)
 - Nüfus yoğunluğu15,95 /km² (38.)
Eyalet olarak kabul edildiği
 - Tarih15 Mart 1820
 - Sıra23.
Koordinatlar
Enlem43°4'K ile 47°28'K arası
Boylam66°57'B ile 71°7'B arası
Genişlik305 km
Uzunluk515 km
Zaman dilimiUTC-5 (Yazları UTC-4)
Rakım
 - En yüksek nokta1.608 m
 - Ortalama Yükseklik180 m
 - En alçak nokta0 m
Kısaltmalar
 - ABD posta kısaltmasıME
 - ISO 3166-2US-ME
Web sayfasıwww.maine.gov

Genel bilgiler

Maine eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinden biridir. Avrupa'dan gelen göçmenler ilk defa 1607 yılında buraya yerleştiler. 1652 yılında Maine, Birleşik Krallık'a bağlı olan Massachusetts Körfez Kolonisinin bir parçası oldu. 1776 yılında Amerika Birleşik Devletleri bağımsızlığını ilan ettiği zaman hala Massachusetts eyaletinin bir parçasıydı. Ancak 1820 yılında nüfusunun çok artmış olması ve Massachusetts eyaletinden çok uzakta kalması nedeniyle ayrı bir eyalet olarak ayrılmasına karar verildi. Eyalet, ABD'nin kuzeydoğusunda New England bölgesinde yer alır. En büyük kenti olan Portland'ın nüfusu sadece 65.000 civarındadır. 1832 yılına kadar başkenti Portland kenti iken, bu tarihte başkent Augusta kentine aktarılmıştır.

Coğrafyası

Maine eyaleti sınırlarların en büyük bölümünde Kanada ülkesiyle komşudur. Kuzey, kuzeydoğu ve kuzeybatısında hep Kanada ülkesi yer alır. Komşu olduğu tek ABD eyalet bilgi kutusu güneybatısındaki New Hampshire'dır. Güneydoğusunda Atlas Okyanusu bulunur. Maine eyaleti ABD'nin en doğuda bulunan eyaletidir. Maine'in en büyük gölü Moosehead Gölü, en yüksek dağı da Katahdin dağıdır.

Eyaletin önemi

Maine eyaletinin en büyük kenti olan Portland ABD'nin kuzeydoğu bölgesindeki en büyük limandır. Portland limanı taşımacılık alanında son yıllarda Boston kentinin bile önüne geçmiştir. Maine eyaleti balıkçılık, hayvancılık ve tarım alanında önem taşır. Maine eyaletinin istakozları dünyaca ün yapmıştır. Ayrıca diğer eyaletlere tavuk, yumurta, et ve süt ürünleri, elma ve akçaağaç şurubu ihraç eder. Maine eyaletinde kış ayları soğuk ve sert geçmekle birlikte yaz aylarında ılımandır ve bu aylarda Maine'nin okyanus kıyıları çok sayıda turistin ilgisini çeker. Acadia Millî Parkını her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Maine'in nüfusunun %95'ten fazlası beyaz ırktan insanlardan oluşur.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.