Rhode Island

Rhode Island, Amerika Birleşik Devletleri'nin New England bölgesinde yer alan bir eyalet. Yüzölçümü bakımından ülkenin en küçük eyaleti ve nüfus bakımından yedinci en küçük eyaletidir.

Rhode Island eyaleti ve Providence Plantasyonları
Rhode Island'ın bayrağı Rhode Island'ın mührü
Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri
BaşkentProvidence
En büyük kentProvidence
ValiLincoln Chafee (R)
SenatörlerJack Reed (D)

Lincoln Chafee (R)

Alan
 -Toplam Alan4.005 km²
 - Kara2.709 km²
 - Su1.296 km² (32,4%)
Nüfus (2000)
 - Toplam Nüfus1.048.319 (43.)
 - Nüfus yoğunluğu387,35 /km² (2.)
Eyalet olarak kabul edildiği
 - Tarih29 Mayıs 1790
 - Sıra13.
Koordinatlar
Enlem41°18'H ile 42°1'K arası
Boylam71°8'B ile 71°53'B arası
Genişlik50 km
Uzunluk65 km
Zaman dilimiUTC-5 (Yazları UTC-4)
Rakım
 - En yüksek nokta247 m
 - Ortalama Yükseklik60 m
 - En alçak nokta0 m
Kısaltmalar
 - ABD posta kısaltmasıRI
 - ISO 3166-2US-RI
Web sayfasıwww.ri.gov

Tarihçe

17. yüzyıl başlarında Kuzey Amerika'daki İngiliz Birleşik Krallık'ının bir kolonisiydi. Sonradan Amerika Birleşik Devletleri'ni oluşturacak olan bu kolonilerden birisi de Massachusetts Körfez Kolonisiydi. Roger Williams -din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılışını isteyen (laikliğin ilk uygulaması)- dinsel görüşlerinden dolayı Massachusetts Körfez Kolonisinden ihraç edilince 1636 yılında Providence kentini kurdu. 1664 yılında Rhode Island kendini ayrı bir koloni ilan etti ve 1776 yılında bağımsızlığını kazanarak Amerika Birleşik Devletleri'ni oluşturan onüç Koloni'den biri oldu.

Coğrafyası

Rhode Island eyaletinin her köşesi denizden en fazla 50 km uzaklıkta olduğu için Okyanus Eyaleti rumuzu ile anılır. Eyalet doğusunda ve kuzeyinde Massachusetts Eyaletiyle komşudur. Batısında ise Connecticut eyaleti yer alır. Eyaletin güneyi Atlas Okyanusu üzerinde yer alır. Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Narrogansett Körfezi eyaletin iç kısımlarına kadar uzanır. Eyaletin en büyük kenti olan Providence aynı zamanda eyalet başkenti olup, kültür, eğitim, siyaset ve ekonomi dallarında eyaletin en önemli bölgesidir.

Eyaletin önemi

Rhode Island eyaleti Amerika Birleşik Devletleri'nde Sanayi Devriminin başladığı yer olarak bilinir. Nüfusunun %50'sinden fazlasının Katolik mezhebinden olduğu tek eyalettir. Okyanus kıyısındaki Newport kenti eyaletin ikinci büyük kenti olup ABD'nin ünlü zenginlerinin inşa ettirdikleri konaklarla tanınır. Bu konaklar günümüzde müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Providence kentinde bulunan Brown Üniversitesi ABD'nin en prestijli üniversitelerinden biridir.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.