Boston

Boston Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca New England olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğu bölgesinin de resmî olmayan merkezidir.

Boston, Massachusetts
Eyalet Başkenti, Şehir
City of Boston
Boston Şehri

Bayrak

Mühür
Takma adlar:
Tepedeki kent, Fasulye kenti, (Güneş Sisteminin) Merkez(i), Amerika'nın Atina'sı
Slogan:
Sicut patribus sit Deus nobis (Tanrı babalarımızla bir olduğu gibi; bizimle de bir olsa)

Boston'un Massachusttes eyaletinde konumu.
Boston, Massachusetts
Boston'un ABD'deki konumu.
İdare
  Tür Büyük yetkili Belediye Başkanı ve konsey
  Belediye Başkanı Thomas M. Menino (Demokratik Parti)
Yüzölçümü
  Eyalet Başkenti, Şehir 232,14 km² (8.962 mil²)
  Su
106,73 km² (4.120 mil²)
Rakım 43 m (141 ft)
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayımı
  Eyalet Başkenti, Şehir 625.087
  Yoğunluk 4.983,5/km² (129.070/mil²)
  Kent
4.181.019
  Metropol
4.591.112
Zaman dilimi UTC-05.00 (EST)
  Yaz (YSU) UTC-04.00 (EDT)
Alan kodları 617, 857

Tarihi

Kraliyet Ordusu'nun İstihkam Kolordusu'nda görevli Teğmen Thomas Hyde Page ile diğer görevlilerin gözetiminde hazırlanan, Boston kasabasının hendeklerini ve etrafını gösteren harita (1775).

Boston ABD'nin en eski ve varlıklı şehirlerinden biri olarak bilinir. 17. yüzyıl başlarında Amerika'nın yerlileri tarafından kurulmuştur. Amerika'nın, Avrupa'dan ilk göçmen alan bölgelerinden biridir. Boston bölgesine ilk yerleşenlerin çoğu İngiliz asıllı Anglikan ve Püritenlerdi ve şehre İngiltere'nin Boston şehrinin ismini verdiler. 19. yüzyıl başlarında şehrin nüfus yapısında köklü değişiklikler oldu. Bu dönemde Boston'a gelen göçmenlerin çoğu İtalyan ve İrlandalı asıllıydı ve şehirde Protestanlık yerine Katolik mezhebi ağırlık kazanmaya başladı. Şu anda Boston Amerika Birleşik Devletleri'nde İrlanda kökenlilerin en etkin oldukları şehir olarak bilinir.

Nüfus yapısı

İç nüfusu sadece 580.000 civarında olmakla beraber, Boston Metropolitan Bölgesi 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika Birleşik Devletlerinin 10 büyük nüfus merkezinden biridir. Nüfusunun % 55'i beyaz ırktan, % 25'ı de siyahi ırktan oluşur.

Şehrin önemi

Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. M.I.T., Harvard Üniversitesi, Tufts Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alırlar. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, Brigham ve Kadın Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi bütün dünyadan hastaların tedavi amacıyla geldikleri ünlü tıp merkezleridir. Ayrıca şehir Fidelity Investments, Putnam Investments ve Wellington Management gibi dünyaca ünlü yatırım fonlarının merkezlerini barındırmaktadır.

Boston sahili panaroması

Spor

Şehri, NBA'da Boston Celtics temsil eder.
Şehri, NHL'de Boston Bruins temsil eder.
Şehri, MLB'de Boston Red Sox temsil eder.

Kardeş kentler

Boston'un resmen 12 tane kardeş şehri vardır:

Resimler

Charles Nehri'nden Boston panoraması
Boston panaroması
Logan Havaalanı'ndan Boston panaroması

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.