Chicago

Chicago ([ʃɪˈkɑːgoʊ]), Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfus bakımından (2010 yılı sayımına göre nüfusu 2.695.598) en büyük üçüncü şehridir.

Chicago, Illinois
City of Chicago
Chicago Şehri

Bayrak

Mühür
Takma adlar:
Rüzgârlı Kent, İkinci Şehir, Chi-Town, Dünyanın Domuz Kasabı, City of Big Shoulders, Çalışan Şehir, Beyaz Şehir
Sloganlar:
Urbs in Horto, Make Big Plans (Make No Small Plans), I Will

Chicago'nun Illinois eyaletindeki konumu
Chicago, Illinois
Chicago'nun ABD'de konumu
Ülke Birleşik Devletler
Eyâlet Illinois
Kontluk Cook County
İdare
  Belediye Başkanı Rahm Emanuel (Demokrat)
Yüzölçümü
  Şehir 606,1 km² (2.340 mil²)
  Su
17,9 km² (69 mil²)
Rakım 182 m (597 ft)
Nüfus
 (2010)
  Şehir 2.695.598
  Yoğunluk 4.447,4/km² (115.180/mil²)
  Kent
8.711.000
  Metropol
9.461.105
Zaman dilimi UTC-06.00 (CST)
  Yaz (YSU) UTC-05.00 (CST)
Alan kodları 312, 773, 872, 847, 224

Illinois eyaletinde Michigan Gölü'nün güneybatı kıyısında yer alır. 1833 yılında kurulan şehir, 1885 yılında ilk gökdelenin bu şehirde yapılması ile de tarihe geçmiştir. Ünlü Sears Kulesi (110 katlı) bu şehirdedir.

Göle nazır olan şehir merkezinde gökdelenin ve renkli sokakların yanı sıra, çeşitli kanatlı hayvan türlerinin esenlik içinde rahatsız edilmeden yaşadıkları park ve bahçeler yer almaktadır.

Spor

Chicago Bulls basketbol takımı olarak oldukça popülerdir. Michael Jordan ve yeni yıldız oyuncu Derrick Rose dünyaca ünlü oyuncularıdır. Bu takımın ev sahipliği yaptığı "United Center" adlı kapalı spor salonu Chicago'nun "Yakın Batı Taraf" semtindedir ve bu spor sezonu Ekim sonundan Nisan başına kadar devam etmektedir.

"United Center" spor salonu profesyonel Buz hokeyi sporunun kurucusu "orijinal altı" takımdan biri olan Chicago Blackhawks takımı tarafından da kullanılmaktadır. Bu takım yıllarca oyun hayatında bazen iyi bazen kötü olmuştur ama 2010'da en önemli buz hokey kupalarından olan "Stanley Kupası"'nı alarak yeniden popüler olmuştur. Bu profesyonel spor sezonu da Ekim sonundan Nisan başına kadar devam etmektedir.

Profesyonel Amerikan futbolu sporunun "NFL Ligi"'nde bulunan en tanınmış takımlarından olan Chicago Bears'in ev sahipliği yaptığı stadyum "Soldier Field" Chicago'nın "Yakın Güney" semtindedir. Profesyonel Amerikan futbolu yanında bu sporda çok önemli ve popüler olan üniversiteler arası Amerikan futbolu için Chicago'da "sözde amatör" üniversite takımları bulunmaktadır. Bunlar arasında şehir varoşlarından Evanston'da kampüsü ve "Ryan Fields" adlı 49.000 kişilik Amerikan Futbolu stadyumu bulunan Northwestern Üniversitesi (takma adı "Wildcats") çok isim yapmıştır.

ABD'de genellikle daha az önemli ve daha az popüler olduğu iddia edilen klasik futbol sporu için Chicago'da profesyonel Chicago Fire takımı ABD "Major League Soccer" liginde oynamaktadır. Bu takımın ana stadı Chicago "Güneybatı Taraf" semtinin yanındaki "Bridgeview" varoşunda konumludur. ABD'de kadın futbolu da, özellikle amatör takımlar için, çok popüler bir spor olmuştur. ABD kadın futbolu ünlü takımları arasında Chicago "Lisle" varoşunda bulunan "Benedictine Üniversitesi"'nde stadyumları bulunan "National Women's Soccer League (Ulusal Kadın Futbol Ligi)"'nde oynayan "Chicago Red Stars" takımı bulunmaktadır.

ABD'de çok popüler olan profesyonel (ve amatör) beyzbol sporu Chicago şehrinde çok önemlidir. Şehirde ünlü ulusal profesyonel beyzbol takımı olarak Chicago Cubs Chicago'nun "Kuzey Taraf" semtinde bulunan "Wrigley Field" stadyumunda; Chicago White Sox takımı ise Chicago'nun "Güney Taraf" semtindeki "Ü.S. Cellular Field (Comiskey Park)" Stadyumunda oynamaktadır. Her iki takım da profesyonel olup Chicago'da bir yüzyıldan daha uzun tarihleri bulunmaktadır. Bu spor için sezon Nisan'dan Ekim başına kadar uzanmaktadır ve her iki takım da bu uzun sezonda kendi stadyumlarında 81 tane maç yapmaktadırlar. Şehirde bu iki beyzbol takımı olması Chicago'luları birbirine gayet rakip iki kampa böldüğü iddia edilmektedir.

Dünya profesyonel eğlence güreşleri profesyonel eğlendirici güreş için 1952 yılında ABD'de kurulan güreş eğlence sporu şirketi WWE Chicago merkezlidir ve bu şirketin ürettiği televizyon programları dünya çapında yüzden fazla ülkede, değişik dillerde gösterilir.

TakımSporLigStadyum
Chicago Bulls Basketbol National Basketball Association United Center
Chicago Fire Futbol Futbol Major League Toyota Park
Chicago Bears Amerikan Futbolu NFL - National Football League Soldier Field
Chicago Cubs Beyzbol Beyzbol Büyük Ligi:National Ligi Wrigley Field
Chicago Blackhawks Buz Hokeyi National Hockey League United Center
Chicago White Sox Beyzbol Beyzbol Büyük Ligi:National Ligi U.S. Cellular Field (New Comiskey Park)]]

Kardeş şehirler

Chicago dünya çapında 28 kardeş şehre sahiptir[1]:

Resimler

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Chicago Sister Cities (İngilizce)". 24 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2016.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.