Toronto

Toronto, Kanada'nın en büyük şehri ve ticaret merkezi, Ontario eyâletinin başkentidir.

Toronto
Şehir
Toronto Şehri

Bayrak
Takma adlar:
T.O., T-Dot, Hogtown, The Queen City, Toronto the Good, The City Within a Park
Slogan:
Diversity Our Strength (Çeşitlilik Bizim Gücümüz)

Toronto Şehri'nin Ontario'daki konumu
Toronto
Toronto'nun Kanada'daki konumu
Ülke Kanada
Eyalet Ontario
Tek katmanlı belediye Toronto
Kuruluş 27 Ağustos 1793
İdare
  Belediye başkanı John Tory (Bağımsız)
Yüzölçümü
  Şehir 7.125 km² (2.750 mil²)
Rakım 76 m (249 ft)
Nüfus
  Şehir 5.113.149
  Yoğunluk 710/km² (1.800/mil²)
  Kent
2,503,281
Zaman dilimi UTC-05.00 (EST)
  Yaz (YSU) UTC-04.00 (EDT)
Posta kodu
M
Alan kodu (416) ve (417)
Toronto şehir merkezinin Ontario Gölü'nden görünümü. Fotoğrafta tam ortada bulunan CN Kulesi (ismi Canadian National'ın kısaltmasıdır)'nin dışında Walter Carsen Centre, Rogers Centre, First Canadian Place, Scotia Plaza, Brookfield Place gibi yapılar görülmektedir.

Nüfusu yaklaşık 6 milyondur ve genelde İngilizce konuşulur. Nüfusunun %54'ünü göçmenler oluşturur; Chinatown, Greektown, Koreantown, Little Italy, Little Portugal gibi azınlık mahalleleri vardır.

Gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir; yeraltında alışveriş merkezleri ve metro istasyonları vardır. Son derece güvenli bir yerdir, suç oranları çok düşüktür. Niagara şelaleleri'ne, Ottawa, Montreal, ABD'ye oldukça yakındır.

En önemli simgesi "CN Tower"'dır. "Rogers Centre" (eski adıyla "Skydome") şehrin merkezindedir. Güneyinde Ontario Gölü vardır. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri olan "Toronto Zoo" doğusundadır.

Şehrin futbol ve basketbol takımları ABD'de görev yapar.Basketbol takımı NBA'de, futbol takımı ise NFL'de oynar. Aynı zamanda ülkenin de tek beyzbol takımı olan bluejays de oyunlarını burada oynamaktadır.

Şehirde gelişmiş bir kütüphane sistemi vardır. Her mahallede kütüphane bulunmaktadır ve özellikle soğuk havalarda insanlar vaktinin çoğunu kütüphanelerde gecirmektedir.[1]

Toronto Şehir İçi Ulaşımı

TTC[2] (Toronto Transit Commission) Toronto’daki şehir içi ulaşım sisteminden sorumlu oluşumdur. Kuzey–Güney ve Doğu-Batı yönlerinde 10 dakikalık aralıklarla aktif çalışan bir ağ yapısına sahip (gece saat 1:30’dan, 6:00’a kadar yarım saatte bire düşer). TTC’ye ilave olarak GoTransit‘te şehir içi ve şehir civarındaki yerleşim merkezlerine ulaşım hizmeti verir. Tüm araçları Shoppers Drug Mart ve metro istayonlarından temin edebileceğiniz Presto Card ile kullanabilirsiniz.[3]

Kardeş şehirler

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 12 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2019.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 18 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2020.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.