Detroit

Detroit (İngilizce telaffuz: [dɨˈtrɔɪt]), bir milyona yaklaşan nüfusu ile ABD'nin en büyük 11. şehri ve Michigan eyaletinin en büyük şehridir. Etrafındaki banliyölerle birlikte Detroit şehrinin oluşturduğu Detroit Metro bölgesi ise 4.5 milyona yaklaşan nüfusu ve birçok Fortune 500 şirketine ev sahipliği yapmasıyla ABD'nin en önemli ekonomik merkezlerinden biridir.

Detroit, Michigan
City of Detroit
Detroit Şehri

Bayrak

Mühür
Takma adlar:
Motor Şehri, Motown, Renonsans Şehri, The D, Hokeykenti, Dünyanin Otomobil Başkenti, Rock Şehri
Slogan:
Speramus Meliora (Daha İyi Şeyler bekliyoruz); Resurget Cineribus (Küllerden Canlanip Çıkacak)

Detroit'in Wayne Kontlugu ve Michigan içindeki konumu.
Detroit, Michigan
Detroit'in ABD'deki konumu.
Ülke ABD
Eyalet Michigan
Kontluk Wayne County
İdare
  Belediye Başkanı Dave Bing (Demokratik Parti (ABD))
Yüzölçümü
  Şehir 370,03 km² (14.286 mil²)
  Su
10,67 km² (411 mil²)
Rakım 190 m (620 ft)
Nüfus
 (2012)Nüfus Tahmini
  Şehir 701.475
  Yoğunluk 1.754/km² (4.540/mil²)
  Kent
3.734.090
  Metropol
4.292.060
Zaman dilimi UTC-05.00 (EST)
  Yaz (YSU) UTC-04.00 (EDT)
Alan kodu 313

Şehirde bulunan büyük otomobil fabrikaları (General Motors, Ford, Chrysler )nedeniyle dünyanın otomotiv başkenti olarak anılır. Yerli halkı şehre "Motor şehir" manasına gelen 'Motor City' ya da 'Motown' takma adlarını da kullanır. Dünyanın en büyük otomobil fuarı olan ve her sene ocak ayinda düzenlenen 'Uluslararası Otomobil Fuarı' na ev sahipliği yapar. Büyük otomobil firmaları yeni modellerini sergilemek için genelde bu fuarı tercih ederler.

Turistik açıdan pek tercih edilmeyen şehir, şehir merkezinin yaklaşık bir kilometrekarelik kısmı hariç oldukça eski ve ürkütücü bir görünüme sahiptir.

Her mevsim yağış alan şehirde en çok yağış haziran-temmuz aylarında olur. Kışları sert ve yağışlıdır ve Türkiye'de pek görülmeyen bir yağış biçimi olan buz yağışı burada zaman zaman görülebilir.

Ülkenin en kuzeyinden en güneyine uzanan 75 numaralı otoyol Detroit'ten de geçmektedir. Şehirde toplu taşıma yok denecek kadar azdır, ancak şehri Ann Arbor'a ve havaalanına bağlayacak bir yolcu treni ve şehrin en önemli yolu olan Woodward Bulvarı üzerinden kuzey banliyölerine bağlayacak olan bir hafif tramvay hattı yapım aşamasındadır.

Şehrin en büyük eğitim merkezi dünyanın en başarılı ilk 300 sıralamasına da giren Wayne State Üniversitesi'dir.

Tarihçe

Şehir 1701 yılında Fransız Cadillac ve 51 Fransız tarafından kurulmuştur. Adı Fransızca su yolu ya da boğaz (dé troit ) manasına gelmektedir. Çünkü Detroit şehrinin kurulduğu bölge Büyük Göller'den Erie ile Huron birleştiği bir geçit üzerindedir. Orijinal adı 'Fort Ponchartrain du Détroit' dir. Ancak şehir 1760 yılında Fransızlar ile Amerikan yerlileri arasındaki bir savaş sırasında İngilizler tarafından ele geçirilmiş ve İngilizler kısaca şehri Detroit olarak adlandırmışlardır.

Detroit 1805'ten 1847' ye kadar, Michigan bölgesinin başkenti olmuştur. Bu yıllarda genişleyen şehrin imar planları o yıllarda Michigan bölgesi başyargıcı olan Augustus B. Woodward yapılmıştır. Detroit '1812 savaşları' sonunda 1813 yılında ABD tarafından ele geçirilmiş ve 1815 yılında ABD şehri olarak yapılandırılmıştır.

Spor

Şehri, NBA'de Detroit Pistons, ABD Ulusal Beyzbol Ligi'nde Detroit Tigers, ABD Ulusal Hokey Ligi'nde Red Wings, WNBA'de Detroit Shock temsil eder.

Takım Spor Lig Stadyum veya Kapalı Salon Kurulma
Detroit Lions Amerikan Futbolu National Football League Ford Field 1929
Detroit Tigers Beyzbol Amerikan Ligi Comerica Park 1901
Detroit Pistons Basketbol NBA The Palace of Auburn Hills 1941
Detroit Red Wings Buz Hokeyi NHL Ulusal Hokey Ligi Joe Louis Arena 1926
Detroit City Futbol Kulübü Futbol National Premier Soccer League Cass technical High School 2012

Kardeş şehir

Detroit'in resmen 6 tane kardeş şehri vardır:

Resimler

Detroit Comerica Park beyzbol stadyumu
Detroit Nehri ve arka planda şehir merkezi geceleyin

Ayrıca bakınız

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.