F4 (İstanbul metrosu)

F4 (Rumeli Hisarüstü - Aşiyan) Füniküler Hattı, yapımı devam eden bir füniküler hattıdır. Hat, İstanbul'un dördüncü füniküler sistemi olacak ve Boğaziçi Üniversitesi/Hisarüstü istasyonunda M6 hattı ile entegre olacaktır. Rumeli Hisarüstü ile Aşiyan Sahili arasında 850 metrelik bir güzergaha sahiptir. Tek hat olarak makaralı sistem (füniküler) şeklinde iki istasyon arasında iki tren ile tek yönde saatte 3500 ve daha fazla yolcu kapasitesi ile çalışacaktır.


F4 (Rumeli Hisarüstü - Aşiyan) Füniküler Hattı
Genel bilgiler
Tip Füniküler
Durum İnşaat Halinde
Bölge İstanbul, Türkiye
Terminal Rumeli Hisarüstü
Aşiyan
İstasyonlar 2
Yolculuk süresi 2.50 dakika
Yolcu kapasitesi 3,500 yolcu/saat
İşletim
Açılış 28 Ekim 2021 (Planlanan Tarih)
Sahibi Metrostav Ankara İnşaat
İşletmeci(ler) Metro İstanbul
Teknik
Hat uzunluğu 850 metre
İşletme hızı Ortalama hız, 0-8 m/s
Güzergâh haritası
Rumeli Hisarüstü
Aşiyan

Hattın inşaatına 20 Temmuz 2020'de yeniden başlanmış olup Temmuz 2021'de hattın hizmete girmesi beklenmektedir. Ayrıca hat ile beraber Şehir Hatları'nın Aşiyan İskelesi de projelendirilmiştir.[1] Amaç yolcuyu boğazla buluşturup bu hattı karşı kıyıda bulunan Çengelköy'de planlanan diğer bir füniküler hattına entegre etmektir.

İstasyonlar

Sayı İstasyon Aktarma Tür Notlar
1 Rumeli Hisarüstü Yer altı Boğaziçi Üniversitesi
2 Aşiyan Şehir Hatları (Aşiyan İskelesi)

Kaynakça

  1. "İstanbul'a 5 Yeni Füniküler Hattı Müjdesi". İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Metro İstanbul. 14 Temmuz 2020. 20 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.