İstanbulkart

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Belbim tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartıdır. Şehrin ulaşım araçlarında, tuvaletlerinde, Hamidiye otomatlarında, Migros alışverişlerinde ve sosyal tesisler gibi yerlerde kullanılabilmektedir.

İstanbulkart
Çıkış tarihi 23 Mart 2009
Teknoloji
 • ISO/IEC 7816
 • ISO/IEC 14443
Yüklenici Belbim
Yönetici İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Para birimi (TL) (en az ₺5, en fazla ₺300)
Geçerlilik
Satış noktası
 • Büfe, gazete bayi, market
 • Biletmatik
 • İETT satış gişeleri
Diğer biçimleri
İnternet sitesi istanbulkart.istanbul
Anonim ve indirimli İstanbulkartlar

Tarihçe

İstanbulkartların birer ön ödemeli kart olması için Bankalararası Kart Merkezi ile Belbim arasında 12 Nisan 2019 tarihinde bir iyi niyet protokolü imzalandı. Böylece ulaşım kartlarının sadece ulaşım kartı olmakla kalmaksızın Troy logolu ön ödemeli kart özelliğine sahip olup market, kafeterya, restoran gibi tüm iş yerlerinde kullanılması ve yurt içi ve yurt dışındaki ATMlerden para çekilebilmesi ve para yatırılabilmesi için ilk adım atılmış oldu.[1][2][3]

7 Ağustos 2020 tarihinde Bolu Belediyesi ile Belbim arasında imzalanan protokole göre, artık İstanbulkart, Bolu'da, BoluKart ise İstanbul'da kullanılabilecek.[4]

Çeşitleri

 • Anonim Kart: Anonim Kart, herkesin satın alıp yükleme yapabileceği ve tüm ulaşım araçlarında kullanabileceği kişiselleştirilmemiş seyahat kartıdır.[5]
 • Mavi Kart: Herhangi bir indirimli ve ücretsiz kartı almaya hakkı olmayan müşterilerimizin aylık belirli bir ücret karşılığında ulaşım araçlarında sınırlı kullanımını ya da istenilen miktarda ücret yükleyerek tam tarife üzerinden yolculuk yapabilecekleri İstanbulkarttır.
 • İndirimli Kart: Yükseköğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim gören  öğrenciler,  Açık İlköğretim, Açık Lise, Kur'an Kursu öğrencilerinin ve 60 yaş ve üzeri vatandaşların alabileceği İndirimli İstanbulkart' tır.
 • Ücretsiz Kart: 65 yaş ve üzeri, Engelli, PTT, TÜİK, şehit ailesi, şehit eşi, refakatli, sarı basın, EHS, belediye zabıta, milli sporcu, gazi, gazi ailesi, vazife malülü, vazife malülü ailesi ve 4 yaş altı çocuk sahibi olan annelerin[6] kullanabileceği İstanbulkarttır.
 • Sınırlı Kullanım Kart: BİRgeç, İKİgeç, ÜÇgeç, BEŞgeç ve ONgeç çeşitleri bulunan sınırlı kullanım kartıdır. Bu kartlar toplu ulaşımda sınırlı sayıda geçiş hakkına sahiptir.

İstanbulkart Mobil

İstanbulkart Mobil ile bakiye sorgulama, yükleme ve dijital İstanbulkart ile QR kodu ile ödeme yapılabilmektedir.

Galeri

Kaynakça

 1. "İstanbulkart'ın uluslararası alışveriş kartı olması için ilk adım atıldı". İstanbul Büyükşehir Belediyesi. 12 Nisan 2019. 3 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2020.
 2. Emre Ömer Zehir (12 Nisan 2019). "Baştan Aşağı Değişen İstanbulkart'a Önemli Özellikler Geldi". Webtekno. 3 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2020.
 3. "İstanbulkart değişiyor". Sözcü. 12 Nisan 2019. Erişim tarihi: 3 Ocak 2020.
 4. "İBB'den ortak kart hamlesi". yenimesaj.com.tr. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2020.
 5. https://www.istanbulkart.istanbul/kartlarimiz
 6. "Çocuklu annelere yönelik ücretsiz İstanbulkart uygulaması bugün başlıyor!". www.sozcu.com.tr. 23 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.