TF1 (İstanbul metrosu)

TF1 (Maçka - Taşkışla) Teleferik Hattı, İstanbul'un Şişli ilçesinin Harbiye semtinde bulunan ve Metro İstanbul tarafından işletilen havaî taşıma sistemidir. Maçka Demokrasi Parkı ile Şişli Evlendirme Dairesi üzerinde kurulu olan teleferik iki nokta arasındaki araç ve yaya ulaşımı konusundaki güçlüğü büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Hat, hafta içi 08:15-19:00 saatleri arasında yoğun zamanlarda 5 dakikada bir sıklıkla çalışır.


TF1 (Maçka - Taşkışla) Teleferik Hattı
Genel bilgiler
Tip Gondol
Durum İşletmede
Bölge Şişli, İstanbul, Türkiye
Terminal Maçka
Taşkışla
İstasyonlar 2
Sefer sıklığı 5 Dakika
Yolculuk süresi 3,5 Dakika
Rotalar 1
Yolcu kapasitesi 1000 yolcu/gün
Hat no TF1
Website www.metro.istanbul
İşletim
Açılış 11 Nisan 1993
Sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İşletmeci(ler) Metro İstanbul
Teknik
Hat uzunluğu 0.347 km (216 mi)
Yön sayısı 2
Yükseklik 42 m (138 ft)
Rota sayısı 1

25 Mart 2020 tarihinde COVID-19 pandemisi sebebi ile seferlere ara verilmiş, 7 Ağustos 2020 tarihinde tekrar seferlere başlanmıştır.[1]

İstasyonlar

Sayı İstasyon Aktarma Tür Notlar
1 Maçka Hemzemin
2 Taşkışla Hemzemin Taksim Metro İstasyonu 1 km. uzaklıkta

İşletme bilgileri

 • Hat uzunluğu: 347 metre
 • İstasyon sayısı: 2
 • Araç sayısı: 4
 • Yolculuk süresi: 3,5 dakika
 • İşletme saatleri: 08:00 / 20:00
 • Günlük yolcu sayısı: 1.000 yolcu / gün
 • Günlük sefer sayısı: 90
 • Sefer sıklığı: 5 dakika
 • İstasyonlar arası kot farkı: 0,9 metre
 • Azami yükseklik: 42 metre

Özellikler

Teleferiğin iki havai hattı bulunmaktadır. Her hatta altı kişi taşıyan ikişer kabin bulunur, yani toplam 24 kişi kapasiteli dört kabin vardır. İki istasyon arasında çalışan teleferiğin havai hattı 333,5 m uzunluktadır ve ara direkler bulunmaz. Her hatta biri taşıyıcı, biri çekici olmak üzere iki halat vardır. Elektrik kesilirse bir jeneratör, kabinler seferi tamamlayana kadar takviye sağlar. İki hidrolik fren, tahrik makarasının iki yanağı üzerine basınç tatbik eder. Fren yapıldığında önce frenlerden biri çalışır, eğer bu frende bir arıza oluşur ise ikincisi otomatik olarak ve istasyonlardaki duruş anında devreye girer. Kabinlerin istasyonlara giriş hızları istasyon pabuçlarının girişi yönünde bir uzaklık algılayıcı tarafından denetlenmektedir, böylece kabinlerin istasyona yanaşması emniyet içinde gerçekleşir. Kabinler, istasyonların iki yanında hidrolik fren vasıtasıyla durdurulur.

Görseller

Kaynakça

 1. "TF1 ve TF2 Teleferik Hatları Yeniden Seferlerine Başlıyor!". www.metro.istanbul. 30 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2020.

Wikimedia Commons'ta TF1 (İstanbul metrosu) ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.