Metro İstanbul

Metro İstanbul, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul'da kent içi raylı sistemlerin (İstanbul metrosu) işletmeciliğini yapmak üzere 1988'de İstanbul Ulaşım A.Ş. adı ile kurulmuş olan bir şirkettir. 20 Mayıs 2016'da isim değişikliğine uğramış ve Metro İstanbul adını almıştır. 140 km'yi aşkın kent içi raylı sistem ağının işletmeciliğini yapmaktadır ve her gün iki milyonun üzerinde yolcuya hizmet vermektedir. İşlettiği sistemin bir parçası olan T1 (Bağcılar - Kabataş) Tramvay Hattı, Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından yüksek yolcu talebini karşılama alanında dünyadaki en iyi uygulama seçilmiştir.

Metro İstanbul
Tür Anonim şirket
Kuruluş 1988
Kurucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Genel merkezi Esenler, İstanbul,
Kilit kişiler Özgür Soy (Genel Müdür)
Website metro.istanbul

İstanbul’da giderek ivme kazanan raylı sistem yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte kısa zamanda çok daha fazla sayıda yolcuya hizmet verecek olan Metro İstanbul, 2005 yılında imzaladığı Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği Sürdürülebilir Gelişme Beyannamesi ile sürdürülebilir gelişme alanındaki taahhüdünü de ortaya koymuştur. Şirketin işlettiği hatlar şunlardır:[1]

Metro Hatları:
Tramvay Hatları:
Füniküler Hatları:
Teleferik Hatları:
Gece metrosu:

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 16 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2020.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.