Nestea

Nestea, Nestlé & The Coca-Cola Company ortaklığıyla üretilen bir buzlu çay markasıdır. Alkolsüzdür. 1948 yılında İsviçre'de yaratılmıştır. 1977 yılından itibaren Unilever & Pepsi ortaklığının ürettiği Lipton Ice Tea'ye karşı rekabet amacıyla üretilmeye başlanmıştır. Coca-Cola tarafından üretilir ve Nestlé tarafından dağıtılır. Bu, sıvı ve toz çay konsantreleri, buzlandırılmış çaylar ve satıcı veya satış makinesi tarafından dağıtılan hazır içecek şişeleri dahil olmak üzere düzenli ve diyet formları, çay ürünleri, çeşitlerini sağlar. İçecek farklı ülkeye bağlı olarak, çeşitli tatlarla geliyor.

Nestea
Tip Buzlu çay
Üretici Nestlé
Dağıtıcı Nestlé
Köken İsviçre
İlk üretim yılı 1977
Bağlantılı ürünler Lipton Ice Tea, Fuse Tea, Didi
Web sitesi nestea.com

2012 yılı Ocak ayında, Coca Cola ve Nestle arasındaki ortak girişimin, yıl sonuna kadar aşamalı olacağı açıklandı. Coca Cola başka bir marka olan Fuse Tea adı altında aynı içki imalatına devam ederken Nestlé, Nestea markası hakkını korudu. Nestea şimdi tüm dünyada sadece Nestlé'ye ait bir markadır.

Nestea dünyanın 120'den fazla ülkesinde satılmakda ve tüketilmekdedir. Türkiye'de 2012 yılına kadar Coca-Cola İçecek A.Ş., Nestlé ve The Coca-Cola Company arasındaki sözleşme esasında Nestea üretilirdi. 2012 yılının sonunda anlaşmanın bitmesi ile beraber, Nestea'ye Coca Cola taraından son verilmiştir.[1] Coca Cola, onun yerine Fuse Tea İçecek markası sunmuştur.[2][3]

Malzemeleri: Su, şeker, asitlik düzenleyiciler (sitrik asit, sodyum sitrat), doğal tatlandırıcılar, siyah çay ekstresi, limon suyu %0.1, antioksidan askorbik asit.

  • Sri Lanka'da Nestea, tatlı bir sütlü çay olarak üretilmektedir.
  • İsrail, ABD ve Meksika'da Nestea diyet olarak da üretilmektedir.
  • İsrail'de şeftali, mango-ananas ve mango-çarkıfelek meyvesi aromalı Nestea'ler bulunur. İsrail'de Nestea Şeftali, Coca-Cola'dan daha popülerdir.

Ürünleri

Nestea tüm dünyada farklı meyvelerden ve birkaç meyve karışımlarından hazırlanmakdadır:

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.