The Coca-Cola Company

The Coca-Cola Company (TCCC), dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biridir. Şirket bir Amerikan şirketi olmakla birlikte, dünyanın pek çok yerinde fabrikaları vardır. 2008 yılından beri yönetim ve icra kurulu başkanı Türk asıllı ABD vatandaşı Muhtar Kent'tir.[4]

The Coca-Cola Company
Tip Halka açık
Endüstri İçecek
Kurucu Asa Griggs Candler
Genel merkezi
Hizmet verilen alan(lar) Dünya çapında
Kilit kişiler Muhtar Kent (CEO ve Başkan) [1]
Ürün Coca-Cola,Fanta,Sprite,Cappy,Fuse Tea
Gelir US$ 44.3 milyar (2015)[2]
Net gelir US$ 7.4 milyar (2015)
Toplam varlık US$ 90.1 milyar (2015)[3]
Alt kuruluş(lar) Coca-Cola İçecek A.Ş., Coca-Cola Enterprises, Coca-Cola FEMSA, Coca-Cola Bottling Shqipëria, Coca-Cola Hellenic Bottling Company, Coca-Cola Amatil, Coca-Cola Bottling Co., Embotelladora Andina, Coca-Cola du Canada (Quebec), Coca-Cola AG
Öz kaynak US$ 25.6 milyar (2015)
Çalışan sayısı 129.200 (2015)
Website Resmi sayfası
Coca-Cola

Tarihçe

Coca-Cola ilk olarak eczanelerde ilaç olarak kullanılmıştır. John S. Pemberton tarafından icat edilmiş ve ilk kez tanıtılmış, ancak bu icat Asa Griggs Candler tarafından marka ve şirket haline getirilmiştir. Daha sonra içeriğindeki bazı maddeler değiştirilerek içecek olarak popülerleşmiştir. İçeriğinde yedi gizli madde bulunmaktadır. Dünyada bu maddeleri sadece iki kişi bilmekte ve bu maddeler bir kâğıtta yazılı olarak bir bankanın kasasında muhafaza edilmektedir.[5] Ortalama olarak dünyada saniyede sekiz bin kutu Coca-Cola tüketildiği saptanmıştır.

Coca-Cola Company'nin başkanı ve CEO'su Türk iş adamı Muhtar Kent

Coca-Cola'nın dünyaya açılması 1920 yılından sonra oldu. Robert Woodruff'un 1923 yılında şirketin başına geçmesi ile tüm dünyada tanıtıldı.

Bir pazarlama dehası olan Woodruff, 60 yıl Coca-Cola'yı yönetti ve dünyanın en büyük şirketlerinden birine dönüştürdü. Şirket ilk kez Coca-Cola dışında bir ürün yaratmayı planladı, 1950'lerde Fanta, 1961'de Sprite ve 1966'da Frescayı piyasaya sundu. Onun zamanında şirket, içeceği cam ve plastik şişelerle piyasaya sundu,bu da daha fazla üretim ve tüketimi sağladı. 1986 yılında 100 yılını kutlayan Coca-Cola 165 ülkede üretilip, tüketiliyordu.

Coca-Cola şirketinin satın almaları uluslararası pazarda dev şirket haline gelmesine neden oldu. Coca-Cola 1960 yılında meyve suyu üreticisi Minute Maid şirketini satın aldı. 1993 yılında Hint kola markası Thums Upı, 1995 yılında bira ve soda üreticisi Barq'sı satın aldı. 1982 yılında Columbia Pictures'ı satın aldı ve 1989 yılında Sony'ye 3 milyar dolar karşılığında satıldı. 2001 yılında meyve suları ve smoothie üreten Odwalla markasını $181 milyona bünyesine kattı.[6] 2007 yılında Fuse Tea buzlu çayın üretiminde kullanılan "Fuze Beverage" markasını 250 milyon $'a kurucuları Lance Collins ve Castanea Partners'tan satın aldı.[7] 2009 yılında Çinin Huiyuan Juice Group'u almak için 2,4 milyar teklifte bulundu, ancak Çin devleti buna engel oldu.

Şirketin yöneticiliği ve hissedarları

1920 yılından bu yana Coca-Cola halka açık bir şirkettir. Şirket Amerikanın ve dünyanın en büyük şirketlerinden biri olup New York hisse senetleri borsasında KO kodunu kullanmaktadır.[8] Ayrıca şirketin Dow Jones ve S&P 500 borsalarında hisseleri var. Ayrıca büyük yatırım fonlarının da şirketin hisselerinde payları vardır. Bunlar Berkshire Hathaway — %8,61, Suntrust Banks — %3,68, Capital World Investors — %3,29, Barclays Global Investors — %3,19 ve State Street Corporation — %3,02'dir. Son 12 yılda (2000-2012), Coca-Cola dünyanın en pahalı markası unvanını kazanmıştır. 2009 yılında şirket % 3 oranında marka değerini artırmış ve 68,7 milyar $ değer kazanmıştır.

The Coca-Cola Company dünya çapında

Coca-Cola'nın merkez binası Atlanta
Coca-Cola'nın merkez binası New York
Western Auto Building: Coca-Cola'nın merkez binası. Kansas City, Missouri

1892 yılında şu anki ismini alıp anonim şirkete çevrilmiş ve Coca-Cola adıyla piyasaya çıkardığı içecek, kola, 1895 yılına gelindiğinde Amerika Birleşik Devletleri'nin tüm eyaletlerinde satılmaya başlamıştır. Dünyanın taşınabilir su kaynaklarının %25'i The Coca-Cola Company'ye aittir. Şirketin ana ürünleri alkolsüz içeceklerdir. 2005 Faaliyet Raporu'na göre Şirket 200'den fazla ülkede konsantre, şuruplar ve içecek satıyor. Konsantre ve şuruplar içecek üreten firmalara ham madde gibi satılıyor.Global olarak dünyada Coca-Colaya ait 900-den fazla şişeleme ve üretim tesisleri bulunuyor ve 250 şişeleyici iş ortağına sahiptir.[9]. Coca-Cola dünyada en gelişmiş franchising ve satış ağına sahiptir.Şirket şu an dünyada 500’den fazla markaya ve 3.600’den fazla ürüne sahiptir. Dünyada her gün yaklaşık 2 milyar Coca-Cola içecekleri tüketiliyor. "Coca-Cola" ya da "Kola" ticari marka adını taşıyan içecekler şirketin toplam galon satışlarının yaklaşık % 78 olarak gerçekleşiyor.Coca-Colanın satış ve gelirlerinin % 43ü Amerika Birleşik Devletleri,% 37-i fazla nüfuza sahip olan Meksika, Hindistan, Brezilya, Japonya ve Çin Halk Cumhuriyeti,geri kalan % 20 dünyanın geri kalan kısmına düşüyor. Şirketin dünya çapında Arca Continental, Brasserie de la Couronne, Cameron Coca-Cola, Coca-Cola Amatil, Coca-Cola Bottling Co. Consolidated, Coca-Cola Bottling Company of Cape Cod, Coca-Cola Bottling Company of Northern New England, Coca-Cola Bottling Company United, Coca-Cola Bottling Plant (Bloomington, Indiana), Coca-Cola Bottling Shqipëria, Coca-Cola Beverages Africa, Coca-Cola European Partners, Coca-Cola Enterprises, Coca-Cola FEMSA, Coca-Cola FEMSA Filipinler, Coca-Cola Hellenic Bottling Company, Coca-Cola İçecek A.Ş., Coca-Cola Korea, Dixie Coca-Cola Bottling Company Plant, Escola v. Coca-Cola Bottling Co., FEMSA, John Pearson Soda Works, Kirin Company, Panamco, San Miguel Corporation, SPC Ardmona, Swire gibi şişeleme şirketi bulunmakdadır.

2007 yılında "Coca-Cola" adı altında satılan meşrubatların satışı toplam gelirin yaklaşık yüzde 53'ünü oluşturuyordu. Coca-Cola Company'nin esas rakibi PepsiCo dünya çapında her zaman onunla rekabet oluşturmuş, fakat Coca-Cola her zaman birinciliği korumuştur.

Dünyada en fazla satılan ve tüketilen Coca-Cola, Diet Coke, Fanta, Schweppes ve Sprite ürünleri The Coca-Cola Company'ye aittir.

Şirketin ürünlerinin ana ham maddesi gıda ve kimyasal tatlandırıcılardır. ABD'de kullanılan gıda tatlandırıcılar fruktoz ve mısır şurubu, başka ülkelerde ise sakkarozdur. Temel renk vericiler tatlandırıcılar aspartam ve sakarindir.

Coca-Cola satış makinesi

Coca-Cola Company-in desteği ve sponsorluğu

Coca-Cola Company dünyada en büyük sponsorluk yapan şirkettir. 2011 yılında reklam masrafları 3,3 milyar dolar olmuştur.[10]. Coca-Cola Olimpiyat Oyunları'nın 1928 yılında ilk sponsoru olmuş, 2013 yılına kadar "Coca-Cola" fazla 190-dan fazla ülkenin Olimpiyat Komiteleri ile işbirliği yaptı.Ayrıca Coca-Cola dünyanın 100-den fazla ülkesinin futbol ve başka oyun liglerinin, uluslararası futbol, basketbol, tenis ve başka turnuvalarda da sponsorluk yapıyor.[11][12] 1974 yılından bu yana Coca-Cola Company FIFAnın resmi ortağı ve 1978 yılından bu yana Dünya Kupası resmi sponsoru olmakdadır. 1952 yılında Oslo Kış Olimpiyatları'nda , şirket Norveç Olimpiyat lehine fon için bir helikopter sağlamıştır; Daha sonra bir helikopter Norveç'in başkenti trafiği düzenledi. 1960 yılında Roma Olimpiyat Oyunları'nda, şirket sporcular ve seyirciler için müzikal hit şarkısı "Arrivederci Roma" plakını hediye yaptı. Tokyo'da Olimpiyatları'nda 1964 yılında "Coca-Cola" Japonca ve İngilizce şehir haritaları, sokak levhaları, Tokyo ve Japonya konumlar hakkında broşürler yayınladı.

1968 yılında "Coca-Cola" dünyanın en prestijli yarışmalarda izleyicilere ruh ve heyecan veren Mexico City Olimpiyatları televizyon reklam maliyetini kendisi yaptı.

1979 yılında "Coca-Cola" "ABD Onur Salonu"un oluşturulmasında ABD Ulusal Olimpiyat Komitesine mali yardım sağladı. 1987 yılında, "Coca-Cola" $ 1 milyon karşılığında Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile bir anlaşma imzaladı, Lozan Olimpiyat Müzesinin ilk sponsoru oldu.

1992 Olimpiyat Oyunları'nda spor haberleri ve bilgilerini veren "Coca-Cola" radyosu çalışıyordu. Sydney Olimpiyat Oyunları'nda radyo kanalı 13 ülkeden 58 radyo istasyonuna yayın yaptı.

1996 yılında Atlanta Olimpiyatları'nda, "Coca-Cola" yaklaşık 3 milyon adet fuar temalı simgelerin satıldığı büyük bir pazar organize etti. 2004 ve 2008 olimpiyatlarında da büyük katkıda bulundu. 1992 yılından bu yana Coca-Cola Company Olimpiyat meşalesi koşusunun sponsorlarından biri oldu. 1996 yılında bayrak koşusunun özel temsilciliğini yapıyor. Atlanta (1996), Nagano (1998), Salt Lake City (2002), Atina (2004), Turin (2006) ve Pekin (2008) ve Londra'da (2012) bu görevi yaptı.

Coca-Cola Türkiye'de

Coca-Cola markası, 1964 yılında Has ailesinin girişimiyle Türkiye'ye gelmiş ve ilk yatırımlarını İstanbul ve Marmara bölgesinde gerçekleştirmiştir. Bu tarihte, İstanbul Meşrubat Sanayi Anonim Şirketi'ni 3.5 milyon liralık sermaye ile kurmuştur.[13] Coca-Cola'nın Türkiye'deki ilk fabrikası 16 Eylül 1964 yılında çalışmaya başladı. Coca-Cola dahilde anlaşmalara başladı ve 1968 yılında İzmirli şişeleyici Özgörkey Ailesi'yle anlaştı ve İMBAT kuruldu. 1969 yılında Adana'da üretime başlanılan Coca-Cola 1970'li yılında Antalya, Bursa, Ankara ve Karadeniz bölgesinde satılmaya başlandı. Türkiye'de büyük şirket olan Coca-Cola buradan başka ülkelere ihracat yapmaya başladı. 1982 yılında Coca-Cola'nın Antalya'da fabrikası işe başladı. 1984'te Coca-Cola Ankara, Karadeniz ve Doğu bölgelerinde satış yapmak için Anadolu Endüstri Holding ile anlaştı. 1986 yılında Coca-Cola İMBAT'la birge İzmir-Kemalpaşa şişeleme fabrikasını açtı. 1991 Temmuz ayında Coca-Cola'nın Türkiye'deki tarafdaşı Özgörkey Grubu Romanya'da Köstenceye yatırım yaparak fabrika açtı. Kısa bir süre sonra da Trabzon Araklıdaki fabrika inşaatına başladı.[14][15][16] Şirket 1984 yılında Fanta, 1994 yılında Sprite ve Cappy markaları piyasaya sunuldu.Türkiye Coca-Cola Şirketi için önemli ekonomi merkeze dönüştü. 1996 yılında Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri Bölgelerini “Güney Avrasya Bölümü” adı altında yeniden yapılandırdı ve merkezi İstanbul oldu.[17] 1996'ya gelindiğinde Anadolu Endüstri Holding Coca-Cola İçecek'in ortağı oldu. Hızla büyüyen ve yatırımlarını artıran şirket 1996 yılında Mersin ve Bursa fabrikaları, 1997'de 35 milyon dolarlık yatırımla, Çorlu'da 1 dolum tesisi hizmete verdi. 2002 yılında Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.'nin de tüm hisselerini alan Coca-Cola İçecek Üretim A.Ş.'nin yeni adı Coca-Cola İçecek A.Ş. oldu.[18][19][20][21][22] 2009 yılında şirketin Elazığ ve Köyceğizde fabrikaları işe başladı. 1 Ocak 2012 yılında Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ermenistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ı kapsayan Kafkasya ve Orta Asya bölgeleri Coca-Cola Türkiye iş birimine katıldı. Türkiye Coca-Cola için en önemli ve stratejik ülkelerden biridir, Coca-Cola'nın beş coğrafi grubundan biri olan Avrasya ve Afrika Grubu'nun merkezi Türkiye'de bulunuyor, Balkanlar, Rusya, Kafkaslar, Orta Asya, Orta Doğu, Hindistan yarımadası ve Afrika kıtasında bulunan 90 ülkedeki faaliyetlerin genel merkezi İstanbul'dadır. Coca-Cola Türkiye'de üretim, ihracat, ciro ve tüketimine göre en büyük şirketlerden biridir.[23]

Türkiye'deki ürünleri

Kaynakça

 1. http://www.thecoca-colacompany.com/dynamic/leadershipviewpoints/
 2. https://www.google.com/finance?q=NYSE:KO&fstype=ii&ei=6Ba8VvH3O8OnugTC5YW4Cg
 3. http://assets.coca-colacompany.com/d2/78/7d7cad454f3fbd033d55d786b890/2014-annual-report-on-form-10-k.pdf
 4. http://people.forbes.com/profile/muhtar-kent/20810
 5. http://blog.milliyet.com.tr/coca-cola-hakkinda-bilinmesi-gerekenler/Blog/?BlogNo=221963
 6. "Arşivlenmiş kopya". 13 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2016.
 7. "Arşivlenmiş kopya". 5 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2016.
 8. https://secure.coca-colaturkiye.com/soru_cevap_genel.aspx
 9. http://www.coca-colacompany.com/stories/offices-bottling-plants/
 10. "Arşivlenmiş kopya". 15 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2016.
 11. http://www.coca-colacompany.com/topics/sports/
 12. "Arşivlenmiş kopya". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2016.
 13. http://www.coca-colaturkiye.com/hakkimizda/turkiyede-coca-cola
 14. http://www.hurriyet.com.tr/547-milyon-kasa-satis-yapti-coca-cola-turkiye-1964-den-beri-ilk-kez-ilk-10-a-girdi-20590196
 15. http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2012/03/11/kent-performansiyla-gelirini-artirdi
 16. http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2010/11/06/icecek_devi_net_karini_28_artirdi
 17. http://www.fortuneturkey.com/bu-sirketler-turkiye-buyumesinden-yararlanacak-28672#popup
 18. http://www.cci.com.tr/tr/basin-odasi/haberler/coca-cola-icecekten-2015te-3-yeni-fabrika/
 19. http://www.bigpara.com/borsa/hisse-fiyatlari/CCOLA-detay/
 20. http://www.dunya.com/Coca-Cola-%C4%B0%C3%A7ecek-haberleri/
 21. http://uzmanpara.milliyet.com.tr/hisse/hisse-haberleri/CCOLA/
 22. http://www.iha.com.tr/etiket-coca-cola-icecek/
 23. http://www.dunya.com/sirketler/coca-cola-turkiyede-sinirli-buyudu-250184h.htm

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.