Columbia Pictures

Columbia Pictures Industries, Inc. sinema ve televizyon filmleri çeken bir film şirketidir. Columbia TriStar Motion Picture Group'un bir parçası olup daha sonra Sony Pictures Entertainment tarafından satın alınmış ve Sony Pictures Entertainment bir parçası olmuştur.

Columbia Pictures
Kurucu Joe Brandt
Harry Cohn 
Genel merkezi ABD
Kilit kişiler Harry Cohn, Jack Cohn, Joe Brandt
Alt kuruluş(lar) TriStar Pictures, Columbia Records, Sony Pictures
Website http://www.sonypictures.com/

Dünya sinemasında önemli bir yeri olan şirket MGM ile birlikte Amerika'nın beşinci eski film şirketidir. Şirket eskiden çektiği filmlerle çeşitli Oscar Ödülleri almıştır. Değişik şirketlerden yapımcılar, yönetmenler ve oyuncular şirkete girmiştir. Türkiye'de VHS döneminde birçok film RCA/Columbia Pictures Video etiketiyle piyasaya sürülmüştür.

Tarihi

İlk Yıllar

Cohn-Brandt-Cohn Film Sales logosu

Şirket Cohn-Brandt-Cohn Film Sales adıyla 1919 yılında Harry Cohn ve kardeşi Jack Cohn ile Joe Brandt tarafından kurulmuştur. Şirketin adı da kurucularının adlarından gelmiştir. CBC Film Sales, New York'ta marketçilik gibi satışlardan sonra Hollywood'da üretime başlamıştır. Fazla stüdyosu olmayan şirket yine de ayakta kalabilmiştir.

Hollywood'daki Gower Street'te stüdyo açılmıştır. Ayrıca yine CBC adıyla ama Corned Beef and Cabbage anlamında güldürü salonları açılmıştır.

Düzenlenme ve yeni isim

Joe Brandt ve Harry Cohn şirkete yeni bir isim düşünmüşlerdir. 1924 yılında şirketin adının Columbia Pictures Corporation olması kararlaştırılmıştır. Şirket western filmleri, diziler ve aksiyon filmleri çekmeye başlamıştır. Artık geniş bütçeli filmler çeken şirket, Hollywood'un önemli şirketleri arasına girmeye başlamıştır.

Frank Capra'nın yardımlarıyla şirket 1927 ve 1939 yılları arası Columbia'nın en değerli filmlerini çekmiştir. Cohn, Capra'ya güvenerek onu yeni filmler çekmeye zorlamıştır. Bu filmler büyük bütçeli, kötü konulu filmlerdir. Şirketin bu zamanlarda 8 stüdyosu vardır. Capra 1930'lu yıllarda çektiği Bir gün için kadın (Lady for a Day) ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülü adaylığını ve Bir Gecede Oldu (It Happened One Night) ile En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Akademi Ödülleri'ni almıştır. Böylelikle Columbia'nın konumu gelişmiş stüdyo seviyesine çıkmıştır.

Bir stüdyo tarafından reddetmesi

Harry Cohn bir komedi filmini hiç düşünmemiştir. Ama 1934 yılında The Three Stooges'ı almıştır. O zamanlarda Howard ve Lary Fine MGM'den reddedilmiş, o yüzden Columbia'ya gelmiştir. The Three Stooges 1934 ve 1958 yıllarında çalışmıştır.

1934 yıllarında Screen Gems film şirketi ile anlaşmıştır. 1940'lı yıllarda Father Knows Best, The Donna Reed Show, Bewitched, I Dream of Jeannie ve The Monkees adlı TV dizileri yayınlanmıştır.

1940'lar

II. Dünya Savaşı'nın olduğu bu dönemlerde şirket olgunlaşmıştır. Büyük yıldız Rita Hayworth ile anlaşan şirket çeşitli filmler çekmiştir. Bu dönemde Glenn Ford, Penny Singleton, William Holden, Judy Holliday, The Three Stooges, Ann Miller, Evelyn Keyes, Jack Lemmon, Cleo Moore, Barbara Hale, Adele Jergens, Larry Parks, Arthur Lake, Lucille Ball, Kerwin Mathews ve Kim Novak gibi oyuncuları almıştır.

Şirket aynı zamanda renkli filmler çekmeye başlamıştır. Bazı ünlü kişilerin biografileri canlandırılmıştır.

1950'ler

1950'li yıllarda şirketin büyük stüdyoları olmuştur. James Jones'un romanından uyarlanan From Here to Eternity filmiyle En İyi Film Akademi Ödülü kazanılmıştır. İngiltere'nin film şirketi Warwick Films'deki Irving Allen ve Albert R. Broccoli de şirkete katılmıştır. Rıhtımlar Üzerinde adlı 1954 yapımı TV filmi de başarı kazanmıştır. 1957 tarihli Kwai Köprüsü filmde William Holden ve Alec Guiness oynamıştır.

Harry Cohn'ın ölümünden sonra

RCA şirketi ile anlaşma yapan şirket filmlerini VHS kasetleri halinde RCA/Columbia Pictures Video markasıyla satışa sunmuştur

Harry Cohn 1958 yılında ölünce şirket bir uçtan bir uca gitmiştir. Şirket tamamıyla yas tutmuştur. Daha sonra 1960'lı yıllarda Her Devrin Adamı (1966) ve Oliver! (1968) adlı filmler çekilmiştir. Irving Allen, Matt Helm ve Dean Martin, James Bound tv dizisini çekmiştir.

Columbia Pictures Corporation adı 1968'de Columbia Pictures Industries Inc. olarak değiştirilmiştir. 1970'li yıllarda Gower Street'teki şirket kendini düzenlemiş ve dekore etmiştir. Yeni idare takımı kurulmuştur. David Begelman stüdyonun resimlerini bozarak büyük bir skandal çıkarmıştır. 1971 ile 1987 yılları arası şirket Warner Bros. ile anlaşma yapmıştır. Ayrıca bu zamanlarda Cannon Film ile de bazı anlaşmalar yapılmıştır. 1988'de Walt Disney ile anlaşma yapılmıştır. 1970'li ve 1980'li yıllarda RCA şirketi ile anlaşan şirket, çoğu filminin VHS kasetleri yayınlatmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.