Frank Capra

Frank Capra (d. 18 Mayıs 1897 – ö. 3 Eylül 1991), İtalyan asıllı Amerikan sinema yönetmeni.

Frank Capra
Frank Capra kamera başında
Doğum 18 Mayıs 1897(1897-05-18)
Bisacquino, Sicilya, İtalya Krallığı
Ölüm 03 Eylül 1991 (94 yaşında)
La Quinta, California, ABD
Diğer isim(ler)i Francesco Rosario Capra
Meslek Yönetmen, Prodüktör, Senaryo yazarı
Etkin yıllar 1922–1961
Ödüller Üç kez En İyi Yönetmen Akademi Ödülü (1934-1936-1938)

Genellikle sıradan Amerikan insanını konu alan duygusal ve ahlaki değerleri ön planda tutan filmlere imza atmakla birlikte II. Dünya Savaşı yıllarında çektiği savaş belgeselleri ve propaganda filmleri ile de ödüller almıştır.

Capra'nın filmleri; her insanın kendinde görmekten hoşlanacağı değerleri taşıyan sıradan kahramanları, bu insanların savundukları haklı davaları ve filmlerinin mutlu sonları ile uluslaşma sürecindeki Amerikan halkının ilgi ve beğenisini toplamıştır. Filmleri bu temelde diğer ülkelerde de yoğun ilgi çekmiştir.

Capra "Amerikan Rüyası"'nın hararetli bir temsilcisi olmuştur. Meslektaşı John Ford, Capra'yı "Amerikan Rüyası'na inananların ilham kaynağı, büyük bir adam ve büyük bir Amerikan" olarak nitelemiştir.

Yaşamı

Frank Capra Üstün Hizmet madalyasını General George C. Marshall'ın elinden alırken. (1945)

Gerçek adı ile Francesco Rosario Capra, 18 Mayıs 1897 tarihinde İtalya'da Sicilya - Palermo'nun Bisacquino kasabasında doğdu. 1903 yılında ailesi ile birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne göçerek Los Angeles - Kaliforniya'ya yerleşti.

Çocukluk yılları fakirlik ve zorluklarla geçen Capra, o zamanki adı Throop Institute olan Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde Kimya Mühendisliği okudu. 1920 yılında hastalığı nedeni ile yarım kalan askerlik hizmeti sonrasında ABD vatandaşlığına kabul edildi.

Sinema hayatına dönemdaşı diğer yönetmenler gibi sessiz filmlerle başladı. Bu dönemde genellikle kısa metrajlı bazı komedi filmlerinde yazar ve yönetmen olarak görev aldı. Baş rollerinde Harry Langdon ve "Bizim Takım - Our Gang" çocuklarının oynadığı toplam 220 kısa ve bir uzun metrajlı filmden oluşan, farklı adlar taşıyan sessiz komedi serisi bu dönemdeki kayda değer çalışmalarındandır.

Capra, 1930 yılında Columbia film şirketine girdi. Senaryo yazarları Robert Riskin, Sidney Buchman ve görüntü yönetmeni Joseph Walker ile birlikte çalıştı. Bu dönem filmlerinden; 1934 yapımı "Bir Gecede Oldu - It Happened One Night" en iyi yönetmen ve en iyi film, 1936 yapımı "Şehre Dönüş - Mr. Deeds Goes to Town" en iyi yönetmen ve 1938 yapımı "Para Beraber Gitmez - You Can't Take It with You" en iyi yönetmen ve en iyi film Oscar ödüllerini almıştır.

II. Dünya Savaşı'nda ABD ordusuna katılan Capra 1942-1948 yılları arasında, birçok askeri belgesel ve propaganda filmleri yaptı.

"Savaşa Giriş - Prelude to War" (1942), "Nazi'lere Darbe - The Nazis Strike" (1942), "Britanya Savaşı - The Battle of Britain" (1943), "Bölmek ve Fethetmek - Divide and Conquer" (1943), "Düşmanın Japon'u Tanı - Know Your Enemy Japan" (1945), "Tunus Zaferi - Tunisian Victory" (1945) , "Two Down and One to Go" (1945) adlı savaş belgeselleri ve "Neden Savaşıyoruz - Why We Fight" adlı Oscar ödüllü propaganda film serileri bu dönemdeki eserleridir.

Capra, kalp krizi sonucu 1991 yılında Kaliforniya'da öldü. 91 yaşında ölen Capra, Kaliforniya - Coachella Valley Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir.

Filmleri

Akademi Ödülü ve Adaylıkları

Year Film Award Winner
1933 Lady for a Day En İyi Film Winfield Sheehan Cavalcade
En İyi Yönetmen Frank Lloyd Cavalcade
1934 It Happened One Night En İyi Film Y Harry Cohn ile birlikte
En İyi Yönetmen Y
1936 Mr. Deeds Goes to Town En İyi Film Hunt Stromberg The Great Ziegfeld
En İyi Yönetmen Y
1937 Lost Horizon En İyi Film Henry Blanke The Life of Emile Zola
1938 You Can't Take It With You En İyi Film Y
En İyi Yönetmen Y
1939 Mr. Smith Goes to Washington En İyi Film David O. Selznick Gone with the Wind
En İyi Yönetmen Victor Fleming Gone with the Wind
1943 Prelude to War En İyi Belgesel Film Y
1944 The Battle of Russia En İyi Belgesel Film Desert Victory
1946 It's a Wonderful Life Best Motion Picture Samuel Goldwyn The Best Years of Our Lives
En İyi Yönetmen William Wyler The Best Years of Our Lives

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.