Danny Boyle

Danny Boyle (d. 20 Ekim 1956, Lancashire), Altın Küre Ödüllü İngiliz film yönetmeni ve yapımcısı.

Danny Boyle
2008 yılı Kasım ayında Boyle
Doğum Daniel Boyle
20 Ekim 1956 (1956-10-20)
Radcliffe, Lancashire, İngiltere
Meslek Yönetmen, yapımcı
Etkin yıllar 1980--günümüz
Ödüller LAFCA Award for Best Director
2008 Slumdog Millionaire
BFCA Award for Best Director
2008 Slumdog Millionaire
SEFCA Award for Best Director
2008 Slumdog Millionaire

İrlandalı Katolik bir ailenin çocuğu olarak İngiltere’de dünyaya geldi. Bolton’daki Thornleigh Salesian College’den sonra eğitimine Bangor’daki University of Wales’te devam etti.

1980 yılında Kuzey İrlanda’da BBC’nin prodüktörü olarak çalışmaya başladı. O dönemde BBC’de çok büyük ilgi gören Mr. Wroe’s Virgins dizisinden de sorumluydu.

1982’de tiyatroda çalışmaya başlamasıyla show dünyasındaki kariyeri start aldı. Joint Stock Theatre Company ve sonrasında Royal Court Theatre’da çalıştığı 1982- 1987 yılları arasında sanat yönetmenliği ve vekil yönetmenlik yaptı. Bu dönemde Time Out ödülünü de kazanan Howard Brenton’ın oyunu Victory and The Genius and Edward Bond’s Saved’in de içinde olduğu birçok projede görev aldı. Boyle aynı zamanda Royal Shakespeare Company için beş prodüksiyon hazırladı.

1994 yılında ilk uzun metrajlı filmi Mezarını Derin Kaz'ı çekti. Bu ironik ve gerilimli İngiliz filmi, başarılı oldu ve Boyle’un adını dünyada duyurdu.

Danny Boyle, 1996 yılında Irvine Welsh’in aynı adlı romanından sinemaya uyarladığı, geniş yankılar uyandıran ikinci filmi “Trainspotting”i çekti.”Trainspotting”, “Four Weddings and A Funeral” dan sonra İngiliz sinemasının son dönemde en sevdiği ikinci film oldu. Ayrıca Ewan McGregor ve Robert Carlyle gibi iki ünlü ismi dünya çapında yıldız yaptı.

2000 yılında Alex Garland’ın kült romanı The Beach’i sinemaya uyarlayan yönetmen, 2002’de ünlü yazarın bir diğer romanı 28 Days Later’ı filme almak için kamera arkasına geçti. The Beach ve 28 Days Later filmleri arasındaki 2 yılda BBC için TV filmleri çekti.

2004’te Alexander Nathan Etel’in başrolünde oynadığı Millions vizyona girdi. 24 hour Party People’ın senaryo yazarı Frank Cottrell Boyce’la çalışan Boyle, filminde, İngiltere’nin Euroya geçecegi günden önceki birkac günde bir ailenin başına gelen olayları, evin çocuğunun gözünden ele aldı.

Filmlerinin görsel bir show haline gelmesinde yönetmenin İskoçya’daki mekanları kullanmasının büyük etkisi vardır. Daha çok İskoçyalı aktörlerle çalışan Boyle, filmlerinde elektronik müziğin en başarılı örneklerini kullandı ve ekranda görünecek ilk sahneyi filmin ortasındaki görüntülerden seçti.

Kamera açıları ve ses efektlerini, titiz bir montajlama tekniğiyle birleştiren Danny Boyle, filmleriyle fanatik bir hayran kitlesi oluşturdu ve hayal gücünü sürekli olarak kışkırtan çarpıcı motifler kullandı.

Yapımı 2004'te tamamlanan ancak 2007’de sinema izleyicisiyle buluşan gerilim ve bilim kurgu türündeki Sunshine’dır. Danny Boyle Galler’in Trainspotting’e cevabı olarak tanıtılan “Twin Town” filmine de yapımcı olarak katılmıştır.

127 saat filminde dağcı Aron Ralston'ın gerçekten başından geçen hikâyesini filme uyarladı. Trance filminde ise radikal bir karar alıp daha önce hiç çalışmadığı oyuncularla çalıştı: James McAvoy, Vincent Cassel, Rosario Dawson, Danny Sapani.

Filmografi

Birlikte çalıştığı kişiler

Oyuncular/ekip Shallow Grave Trainspotting A Life Less Ordinary The Beach Strumpet Vacuuming Completely Nude in Paradise 28 Days Later Millions 28 Weeks Later Sunshine Slumdog Millionaire 127 Hours Frankenstein (Oyun)
Ewan McGregor
Christopher Eccleston
Keith Allen
Peter Mullan
Robert Carlyle
Jonny Lee Miller
Jukka Hiltunen
Cillian Murphy
Naomie Harris
Rose Byrne
John Hodge
Alex Garland
John Murphy
A.R.Rahman
Anthony Dod Mantle
Underworld
Simon Beaufoy

Ödüllü filmleri

Yönetmen olarak

Yıl Film Oscar Adaylık Oscar Kazandı Altın Küre Adaylık Altın Küre Kazandı BAFTA Adaylık BAFTA Kazandı
1994 Shallow Grave 1 1
1996 Trainspotting 1 3 1
1997 A Life Less Ordinary
2000 The Beach
2002 28 Days Later
2004 Millions
2007 Sunshine
2008 Slumdog Millionaire 10 8 4 4 11 7
2010 127 Hours 6 3 8
Toplam 17 8 7 4 23 9

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.