Cillian Murphy

Cillian Murphy (d. 25 Mayıs 1976) BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü'ne[1] ve Altın Küre'ye aday gösterilmiş oyuncu.

Cillian Murphy
Cillian Murphy (2017)
Doğum 25 Mayıs 1976 (1976-05-25)
Meslek Aktör
Boy 1,75 m
Evlilik Yvonne McGuinness (e. 2004)
Çocuk(lar) Malachy Murphy , Aran Murphy
Ödüller En İyi Drama Performans Dalında Britanya Ulusal Televizyon Ödülü , Drama Desk En İyi Solo Performans Ödülü

Annesi Fransızca öğretmeni, babası müfettiştir. 1996 yılında Cork’da hukuk eğitimi almaya başlamış ancak bir yıl okuduktan sonra başarısız olduğunu düşünüp oyunculuğa yönelme kararı vermiştir. Kendisine asıl ün kazandıran, Breakfast on Pluto filminde cinsel kimliği konusunda sorun yaşayan homoseksüel bir bireyi canlandırmasıdır. 2006'da Ken Loach'ın filminde Altın Palmiye kazanmıştır. Christopher Nolan'ın gözde oyuncularındandır.[2] Nolan'ın 4 filminde oynamıştır. 2017 yılında Çek direnişçi Jozef Gabcik'i canlandırmıştır.

Günümüzde 6. sezonu onaylanan Peaky Blinders[3] adlı Amerikan yapımı dizide başrolleri Paul Anderson, Helen McCrory ile paylaşan Murphy dizi çekimlerindedir.

Önceki Hayat

Murphy, Douglas, County Cork, İrlanda'da doğdu ve Ballintemple, Cork'ta büyüdü. Babası Brendan, İrlanda Eğitim Bakanlığı için çalışıyordu ve annesi bir Fransızca öğretmeniydi. Dedesi, teyzeleri ve amcaları da öğretmendi. Murphy, 10 yaşında müzik çalmaya ve şarkı yazmaya başladı Küçük bir erkek kardeşi Páidi Murphy ve iki küçük kız kardeşi Sile Murphy ve Orla Murphy vardır.

Roma Katolikliği olarak yetiştirildi ve Katolik ortaokul Presentation Brothers College'a gitti; orada akademik olarak iyi iş çıkardı, ancak dördüncü yılında yaramazlık yapmanın uğraşmaya değmeyeceğine karar verene kadar sık ​​sık, bazen uzaklaştırılarak başını belaya soktu. Okulun hayatının önemli bir parçası olan spora meraklı olmayan Murphy, yaratıcı arayışların okulda tam olarak beslenmediğini gördü. Ancak, Corcadorca Tiyatro Kumpanyası'nın yönetmeni Pat Kiernan'ın sunduğu bir drama modülüne katıldığı zaman ilk sahne deneyimini ortaokulda aldı; Murphy daha sonra bu deneyimi, kovalamaya koyduğu "çok yüksek" ve "tamamen canlı" bir duygu olarak tanımladı. İngilizce öğretmeni, şair ve romancı William Wall, onu oyunculuk peşinde koşmaya teşvik etti; ancak Murphy için performans, rock yıldızı olmak anlamına geliyordu.

Murphy, gençliğinin sonlarında ve yirmili yaşlarının başında, kardeşi Páidi ile birlikte çeşitli gruplarda şarkı söyleyip piyanoda çalan bir müzisyen olarak kariyerine devam etti; Beatles'a takıntılı çift, 1969'da başka bir idol olan Frank Zappa'nın "çılgın şarkı sözleri ve sonsuz gitar soloları konusunda uzmanlaştığı" bir şarkısının ardından en başarılı gruplarına "Bay Greengenes" adını verdi. Acid Jazz Records tarafından beş albümlük bir albüm anlaşması teklif edildi, ancak sözleşmeyi imzalamadılar; Bu, Páidi'nin hala ortaokulda olmasına ve Murphy'nin bestelerinin haklarının plak şirketine devredilmesinin içerdiği küçük tazminattan kaynaklanıyorduMurphy daha sonra şunu itiraf etti: "Geçmişe baktığımda imzalamadığımıza çok sevindim çünkü hayatınızı bir plak şirketine ve tüm müziğinize kaptırıyorsunuz."

1996'da University Col lege Cork'ta (UCC) hukuk okumaya başladı, ancak ilk yıl sınavlarında, kendi ifadesiyle, "bunu yapmak için hiçbir hırsı olmadığı" için başarısız oldu. Yalnızca grubuyla meşgul değildi, aynı zamanda UCC'ye başladıktan birkaç gün sonra, yapmak istediği şeyin yasalar olmadığını bildiğini söyledi. Corcadorca'nın Kiernan'ın yönettiği Otomatik Portakal'ın sahne prodüksiyonunu gördükten sonra oyunculuk ilgisini çekmeye başlamıştı.İlk büyük rolü, İrlandalı-Amerikalı komedyen Des Bishop'un da rol aldığı UCC Drama Society'nin Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme adlı amatör yapımında oldu. Murphy ayrıca Cork Opera House'da oynanan Little Shop of Horrors'ın UCC Drama prodüksiyonunda başrol oynadı. Murphy'ye göre, asıl motivasyonu oyunculuk kariyerine başlamak değil, parti yapmak ve kadınlarla tanışmaktı.

Kariyer

1996–2001:erken dönem

Murphy, Corcadorca Theatre Company'de seçmelere katılana kadar Pat Kiernan'a baskı yaptı ve 1996 yılının Eylül ayında, Enda Walsh'un Disco Pigs filminde uçucu bir Cork genci rolünü oynayarak sahnede profesyonel oyunculuğa başladı. Walsh buluşup Murphy'yi keşfettiğini hatırladı: "Onunla ilgili bir şey vardı - inanılmaz derecede esrarengizdi ve gerçek bir mevcudiyetle bir odaya girecekti ve sen" Tanrım "diyecektin. "Murphy," İnanılmaz derecede ukala davrandım ve kaybedecek hiçbir şeyim yoktu ve sanırım bu role uydu. "Başlangıçta Cork'ta üç hafta koşmayı planlıyordu,Disco Pigs iki yıl boyunca Avrupa, Kanada ve Avustralya'da turneye çıktı ve Murphy hem üniversiteyi hem de grubunu terk etti. Müzik yapmaya geri dönmeyi planlamış olsa da, ilk menajeri Disco Domuzların bir performansını yakaladıktan ve oyunculuk kariyeri yükselmeye başladıktan sonra temsiliyetini garantiye aldı.

Shakespeare'in Much Ado About Nothing (1998), The Country Boy ve Juno ve Paycock (her ikisi de 1999) dahil olmak üzere birçok başka tiyatro yapımında rol aldı. On the Edge (2001) gibi bağımsız filmlerde ve Filleann an Feall (2000) ve Watchmen (2001) gibi kısa filmlerde rol almaya başladı. Ayrıca Disco Pigs'in (2001) film uyarlamasındaki rolünü tekrarladı ve The Way We Live Now'ın BBC televizyon mini dizi uyarlamasında rol aldı. Bu dönemde Cork'tan taşındı, birkaç yıllığına Dublin'e, ardından 2001'de Londra'ya taşındı.

2006–2010:Diğer tiyatro ve film rolleri


Murphy, Kasım 2006'dan Şubat 2007'ye kadar Londra'nın West End'deki New Ambassadors Tiyatrosu'nda Neve Campbell'la birlikte oynadığı sahneye geri döndü ve John Kolvenbach'ın Love Song adlı oyununun başrolünü oynadı. Theatre Record, Beane karakterini "acayip huysuz" zihinsel olarak dengesiz "duygusal, yalnız bir kahraman" olarak tanımlayarak, "tüm mavi gözleri ve seğiren elleriyle" manyetik olarak "acılı bir şekilde utangaç" duvar kağıdından "gevezelik, aşk dolu erkeğe nasıl hareket ettiğini kaydetti. . "Variety dergisi onun performansını" sahnede ekrandaki kadar manyetik "olarak değerlendirdi ve" telaşsız şaşkınlığının, karakterin aptal-savant saflığındaki hafif değeri uçurumdan geri çektiğini "belirtti.

Yine Danny Boyle tarafından yönetilen, güneşi yeniden tutuşturmakla görevli bir fizikçi-astronot olan Sunshine (2007) bilim kurgu filminde rol aldı. Paul Soter'in romantik komedi filmi Watching the Detectives (2007) 'de Lucy Liu'yla birlikte rol aldı; bağımsız filmin prömiyeri 2007 Tribeca Film Festivali'nde yapıldı ve doğrudan DVD'ye yayınlandı. Murphy, saykodelik radikal yeraltı dergisi Oz'un editörü Richard Neville olarak 2007'de çekilen Hippie Hippie Shake filminde rol aldı, ancak proje çok gecikti, sonunda 2011'de rafa kaldırıldı.

Murphy, Şair Dylan Thomas'ı içeren bir aşk dörtgenini konu alan Keira Knightley ile birlikte The Edge of Love'da başrol oynamadan önce, Nolan'ın The Dark Knight (2008) filminin devamı olan Batman Begins'in Korkuluğu olarak kısa bir yeniden görünüm yaptı. Sienna Miller ve Matthew Rhys. Murphy, Temmuz 2008'de başka bir mecrada, posta pulu üzerinde ilk kez sahneye çıktı; The Irish Post Office, An Post, son zamanlarda İrlanda'da üretilen filmlerin yaratıcılığına saygı duruşunda bulunan bir dizi dört pul yayınladı; bunlardan biri Arpa'yı Sallayan Rüzgar filmindeki Murphy'nin de yer aldığı bir film. 2009'da Murphy, Broken Social Scene'den Kevin Drew tarafından yönetilen The Water'da rock şarkıcısı Feist ve aktör David Fox ile birlikte rol aldı. Nisan 2009'da çevrimiçi olarak yayınlanan 15 dakikalık Kanada kısa filmi, aynı adlı Feist şarkısı sona yaklaşana kadar neredeyse sessiz kaldı. Murphy, Broken Social Scene hayranı rolüne ve "herhangi bir oyuncu için en zor sınav" olarak gördüğü sessiz bir film yapma olasılığına ilgi duydu. Murphy ayrıca, Brendan Gleeson'un canlandırdığı bir gangsterden kaçan küçük bir suçluyu canlandırdığı Intermission'ın yapımcılarından bir suç draması olan Perrier's Bounty'de rol aldı.

2010 yılında, Druid Theatre Company'nin 35. doğum gününü kutlayan bir sahne şovu olan Galway'den Broadway'e tiyatroya dönüş yaptı. Elliot Page, Susan Sarandon ve Bill Pullman'ın başrollerini paylaştığı, doğrudan videoya psikolojik gerilim filmi Peacock (2010), Murphy'yi, insanları kendisinin de kendi karısı olduğuna inandıran bölünmüş bir kişiliğe sahip bir adam olarak canlandırdı. The Washington Times'tan Christian Toto, filmden "Cillian Murphy'nin dikkat çekici bir başrolü oynadığı, cömertçe sergilenen bir psikolojik drama" olarak bahsetti ve Murphy'nin drag'de oynamaya yabancı olmasa da, filmdeki çalışmasının bir " cinsiyete dayalı performanslar için yeni standart ". Murphy daha sonra Christopher Nolan'ın Inception filminde (2010), DiCaprio'nun karakteri Cobb tarafından işini feshetmeye ikna etmesi için zihnine sızan girişimci Robert Fischer'ı canlandırdı. O yıl Murphy, Tron: Legacy filminde orijinal Tron muhalifi Ed Dillinger'ın (David Warner) oğlu olan programcı Edward Dillinger Jr. rolünü canlandırdı.

2011 - günümüz


Murphy, 2011 yılında, Murphy'nin daha önce Disco Pigs'de birlikte çalıştığı Enda Walsh'un yazıp yönettiği monodrama Misterman sahnesinde oynadı. Prodüksiyon ilk olarak Galway'de sahnelendi ve New York, Brooklyn'deki St. Ann's Warehouse'a götürüldü. Murphy rol hakkında yorum yaptı, "Canlı doğası onu çok tehlikeli kılıyor. Sadece seyircinin iyi niyetiyle oradasın ve tek kişilik bir gösteri olmasıyla birleşiyor". Performansı büyük beğeni toplayarak Irish Times Tiyatro Ödülü ve Drama Desk Ödülü kazandı. International Herald Tribune'den Sarah Lyall, Murphy'nin karakterini Thomas Magill'i "sempatik ve hiç de hoş olmayan karmaşık bir karışım - derinden yaralanmış, ancak tehlikeli, çarpık bir ahlaki kurallara sahip" olarak tanımladı ve onun kötü bir şekilde taklit etme yeteneğini övdü. Lyall, Murphy'nin "tek kişilik yoğun şovda büyük ekrandan küçük sahneye kadar ürkütücü ama büyüleyici karakterler yaratma ve yaşama konusundaki alışılmadık yeteneğini" kaydetti ve bir akşam "tiyatronun alkışlarla değil sessizlikle sular altında kaldığını" belgeledi. ", sonunda güçlü performansıyla ayakta alkışlanarak sonuçlandı. Sınırlı bir gösterime sahip olan İngiliz korku filmi Retreat (2011) 'de başrolü oynadı. Ayrıca Justin Timberlake ve Amanda Seyfried'in oynadığı bilim kurgu filmi In Time'da (2011) yer aldı ve kötü eleştiriler aldı.

Murphy, Berlin, 2014

Murphy, Robert De Niro ve Sigourney Weaver ile Red Lights'ta (2012) rol aldı. Doğaüstü bir araştırmacı olan Weaver karakterinin asistanı Tom Buckley'i canlandırdı. Murphy, De Niro ile çalışmanın kariyerindeki en korkutucu anlardan biri olduğunu düşünüyordu. Şöyle dedi: "Onu ziyarete geldiğimde ilk sahnem, karakterim korkmuş ve korkmuş olmalı. Oyunculukla ilgili bir şey yoktu. Adamın varlığı var. Varlık yapamazsın. Asla sahip olamayacağım. Onu izlemek. kullanın ... üzerine bir kamera koyduğunuzda, sadece başka bir şey olur. " Film eleştirmenler tarafından paniğe kapıldı ve gişede yetersiz gösterildi. Murphy, The Dark Knight Rises'te (2012)üçüncü kez Korkuluk rolünü tekrar canlandırmaya devam etti ve İngiliz bağımsız filmi Broken'da ( 2012). Performansı ona En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı dalında İngiliz Bağımsız Film Ödülü kazandırdı.

Murphy 2013'ten beri, Birinci Dünya Savaşı sonrası Birmingham'da bir suç çetesini konu alan BBC televizyon dizisi Peaky Blinders'ta Tommy Shelby adlı başrolü oynadı. The Independent ile yaptığı röportajda diziye olan coşkusunu şöyle açıkladı: "[senaryolar] çok çekici ve kendinden emindi ve karakter çok zengin ve karmaşıktı, katmanlı ve çelişkili. 'Bunu yapmalıyım' dedim. "Peaky Blinders övüldü ve yüksek puan aldı. Ekim 2014'te ikinci bir dizi BBC'de yayınlanmaya başladı. 25 Ağustos'ta 5. sezonun ilk bölümü BBC One'da yayınlandı. Yönetmen Anthony Byrne, Digital Spy'a verdiği bir röportajda , "Eğer Ocak (2021) 'de çekime başlasaydık, Mayıs veya Haziran'a kadar bitiremeyecektik ve ardından 6 aylık bir düzenleme daha var. Bu Peaky Blinders 6. sezonun çıkış tarihini 2021'in sonunda ya da 2022'nin başına koyacaktı. 2013'te Murphy, Money'nin single'ı Hold Me Forever için bir müzik videosu ile ilk yönetmenlik denemesini yaptı. Video İngiliz Ulusal Balesi'nden dansçıları içeriyor ve Londra'daki The Old Vic Theatre'da çekildi.

2014 yılında Aloft dizisinde Jennifer Connelly ve Wally Pfister'ın Transcendence filminde Johnny Depp ve Rebecca Hall ile birlikte rol aldı. Bu özelliklerin her ikisi de Rotten Tomatoes'u toplayıcıya göre çoğunlukla olumsuz eleştirmen incelemeleri topladı. Aynı yıl Murphy, Ballyturk oyununda Enda Walsh ile yeniden bir araya geldi. Ron Howard'ın Benjamin Walker ve Chris Hemsworth'un da rol aldığı 2015 yapımı In the Heart of the Sea filminde rol aldı. 2015 yılında Paul Hartnoll'un 8:58 albümünden "8:58" ve "The Clock" şarkılarına sözlü vokallerle katkıda bulundu. İkili daha önce Hartnoll, Peaky Blinders'ın ikinci sezonunda gol atarken bir araya geldi. Murphy, Anthropoid'de (2016) Reinhard Heydrich'in öldürülmesi olan Anthropoid Operasyonu'nda yer alan Çekoslovak 2. Dünya Savaşı ordu askeri Jozef Gabčík'i canlandırdı. The Telegraph'tan Rupert Hawksley, Cillian'ın performansına inanıyordu, ancak kendisinden "duman ve şaşkın görünmek dışında çok şey yapması istenmediğini" belirtti.

Murphy, Christopher Nolan'ın savaş filmi Dunkirk'te (2017) enkaz halindeki bir gemiden kurtarılmış, şok etkisi altındaki bir ordu subayını canlandırdı. Murphy, isimsiz olan ve kısaca "Titreyen Asker" olarak anılan karakterinin "binlerce askerin deneyimlediği bir şeyin temsilcisi olduğunu ve bu savaşın sahip olabileceği derin duygusal ve psikolojik bedel" olduğunu hissetti.

Kişisel Hayatı

Ailesi

Cillian 2004 yılında uzun süredir birlikte oldukları kız arkadaşı ile evlendi, kız arkadaşıyla 1996 da rock konserinde tanıştılar. Çift Dublin'de yaşıyor (daha önce 14 yıl Londra'da yaşadıktan sonra 2015'te geri döndüler) ve iki oğlu var; Malachy, Aralık 2005'te ve Aran, Temmuz 2007'de doğdu. Hollywood'a taşınmak istemediğini ifade etti. Kendisi kişisel hayatından bahsetmekten fazla hoşlanmaz bu sebeple de hiçbir sosyal medya uygulaması kullanmaz.

Yaşam tarzı ve sosyal nedenler

Müzik, Murphy'nin hayatının hala önemli bir parçası. 2004'te, "Yaşam tarzımla ilgili abartılı tek şey, müzik satın almak ve konsere gitmek benim stereo sistemimdir." Artık bir rock grubunda çalmıyor, ancak düzenli olarak arkadaşları ile ve kendi başına müzik çalıyor, ve hala şarkı yazıyor. Murphy başka bir grup kurmayı planlamıyor ve "İyi olsam bile, yanında bir rock grubu olan bir aktör olma düşüncesi asla ciddiye alınmayacağım anlamına gelir" dedi.

Murphy, hayvanların öldürülmesine ahlaki bir itirazdan değil, sağlıksız tarım ticareti uygulamaları konusundaki endişelerinden dolayı yıllarca vejetaryendi. Peaky Blinders'daki rolü için tekrar et yemeye başladı. Kendini adamış bir koşucudur. Murphy daha önce bilinemezciliğe yaklaşmıştı, ancak Sunshine (2007) 'de fizikçi-astronot rolünü araştırdıktan sonra ateizmini doğruladı.

Murphy'nin bir stilisti ya da kişisel bir reklamcısı yoktur, yanları olmadan seyahat eder ve çoğu zaman film galalarına tek başına katılır. Ayrılmış ve özel olan Murphy, ünlüler sahnesine ilgi duymadığını, kırmızı halı deneyimini "bir meydan okuma ... ve üstesinden gelmek istediğim bir şey değil" bulduğunu söylüyor. Kasıtlı olarak magazinlerin ilgisini çekmeyecek bir yaşam tarzı uyguluyor: "Ben herhangi bir tartışma yaratmadım, etrafta uyumam, gidip sarhoş düşmem" Murphy, 2005'te İrlandalı oyuncular Colin Farrell, Jonathan Rhys Meyers ve Liam Neeson ile arkadaş olduğunu ve ikincisine "vekil film babası" gibi baktığını belirtti.Ama öncelikle Murphy'nin yakın arkadaşlıkları yıldız olmadan önce edindiği arkadaşlıklardır.

Murphy, 2007'de Rock the Vote Ireland kampanyasına katıldı, genel seçimlerde genç seçmenleri hedef aldı ve Focus Ireland örgütüyle evsizlerin hakları için kampanya yürüttü. 2011 yılında, National University of Ireland Galway'deki UNESCO Çocuk ve Aile Araştırma Merkezi'nin hamisi oldu. Profesör Pat Dolan UCFRC Direktörü ve UNESCO Çocuk, Gençlik ve Sivil Katılım Kürsüsü'nün çalışmaları ile yakından ilişkilidir. Şubat 2012'de, fabrikalarında oturma eylemine katılan eski Vita Cortex çalışanlarına bir destek mesajı yazdı ve onları "ulus olarak hepimiz için son derece önemli olan şeyin altını çizdikleri" için tebrik etti.2015 yılında GQ'nun en iyi giyinen 50 erkeğinden biri seçildi.

Filmografi

 • Sessiz Bir Yer 2 (2020) - Emmett
 • Anna (2019) - Lenny Miller
 • The Delinquent Season (2018) - Jim
 • Dunkirk (2017) - Shivering Soldier
 • The Party (2017) - Tom
 • Free Fire (2016) - Chris
 • Anthropoid Operasyonu (2016) - Jozef Gabcik
 • Evrim (2014) .... Ajan Buchanan
 • Peaky Blinders (Dizi) (2013 - ?)
 • Kara Şövalye Yükseliyor (2012)....Jonathan Crane/Scarecrow
 • In Time (film) (2011) .... Raymond Leon
 • Inception (film) (2010) .... Robert Fischer, Jr.
 • Peacock (2010) .... John/Emma Skillpa
 • Perrier's Bounty (2009) .... Michael McCrea
 • Kara Şövalye (2008) ... Jonathan Crane/Scarecrow
 • Sunshine (2006) .... Capa
 • The Wind That Shakes the Barley (2006) ... Damien O'Donovan
 • Breakfast on Pluto (2005) ... Patrick "Kitten" Brady
 • Red Eye (2005) ... Jackson Rippner
 • Batman Begins (2005) ... Jonathan Crane/Scarecrow
 • Cold Mountain (2003) ... King Union Soldier
 • İnci Küpeli Kız (2003) ... Pieter
 • Intermission (2003) ... John
 • Zonad (2003) ... Guy Hendrickson
 • 28 Days Later (2002) ... Jim
 • The Way We Live Now (2001) ... Paul Montague
 • Disco Pigs (2001) ... Pig
 • How Harry Became a Tree (2001) ... Gus
 • On the Edge (2001) ... Jonahthan Breech
 • Filleann an Feall (2000)
 • The Trench (1999) ... Rag Rockwood
 • Sunburn (1999) ... Davin McDerby
 • At Death's Door (1999)
 • Eviction (1999) ... Brendan McBride
 • The Tale of Sweety Barrett (1998) ... Pat
 • Quando (1997) ... Pat

SİNEMA

Peaky Blinders (dizi)

Kaynakça

 1. "The Orange Rising Star Award 2007" 21 Ocak 2013 tarihinde WebCite sitesinde arşivlendi, BAFTA.org. Date 9 February 2007, Retrieved 25 February 2014.
 2. The Hawk-Eye -September issue-. The Hawk-Eye. s. 8. 28 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2020.
 3. Clarke, Donald; Brady, Tara (13 Haziran 2020). "The 50 greatest Irish film actors of all time". Irish Times. 5 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2020.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.