Gün Işığı (film)

Gün Işığı 2007, İngiliz yapımı Bilimkurgu filmi. Linkin Park'ın Leave Out All the Rest şarkısı filmin resmî müziği olmuştur.

Gün Işığı
Sunshine
Film Posteri
Yönetmen Danny Boyle
Senarist Alex Garland
Oyuncular Rose Byrne
Cillian Murphy
Michelle Yeoh
Hiroyuki Sanada
Chris Evans
Cliff Curtis
Troy Garity
Benedict Wong
Mark Strong
Müzik John Murphy
Underworld
Kurgu Alwin H. Kuchler
Dağıtıcı Fox Searchlight Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Bilimkurgu, Macera
Renk Renkli
Yapım yılı 2007,
Çıkış tarih(ler)i 5 Nisan 2007

Konusu

Güneş ışınlarının Dünya'yı ısıtmakta yetersiz kaldığı uzak bir çağdayız. Dünya kritik seviyelere düşmüş ve bu konuya çözüm bulmak amacıyla iki uzay gemisi güneş'e yollanmıştır. Bunlar güneşde yol açacakları patlamalarla bir nevi ateşi körükleyecek ve yeniden dünyayı eski güzel ışıklı ve sıcak günlerine döndüreceklerdir.

Ancak ilk gemi görevi başaramadan yok olur. İkinci gemide olaylar gelişir. Güneşe yaklaşıldığı sırada herkes bunun bir son görev olduğu, yani dönüşü olmadığı bilincindedir. O sırada ilk gemiden alınan sinyaller görevin yönünü değiştirir. İlk gemi bulunup onun da patlayıcılarının kullanılmasının daha iyi olacağı düşünülür. Bu arada gemide çıkan bazı arızalar ve tamiratları filme çeşni katmaktadırlar.

İlk gemi bulunur ve keşif ekibi yollanır. Kimse yoktur, mürettebat kalkanların çalışmaması nedeni ile kömür haline gelmiştir. Gemi kaptanının sözlerine ise anlam verilemez. Bağlantıyı sağlayan körüğün kopması ile diğer bir macera yaşanır.

Filmin ilerleyen bölümlerinde ilk geminin kaptanının bir "yaşayan ölü" gibi kahramanlarıın gemisine sızdığını öğreniriz. Görevi engellemek ister ancak mürettebatla sıkı bir çarpışma başlar. Görsel öğelerin ağırlıkta olduğu sahneler sonrasında dünya bir "güvenlik gücü" ekibi tarafından kurtarılır.

Oyuncular

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.