Unilever

Unilever, Birleşik Krallık ve Hollanda merkezli, dünyanın en büyük yiyecek ve hızlı tüketim ürünleri üreten şirketlerinden biridir. Unilever, dört ana bölüme - Yiyecekler, İkramlar (içecekler ve dondurma), Ev ve Kişisel Bakım - organize edilmiştir.

Unilever
Endüstri Tüketim malları
Kurucu Antonius Johannes Jurgens, Samuel van den Bergh ve William Lever
Genel merkezi Unilever House,
Londra, Birleşik Krallık
Rotterdam, Hollanda
Hizmet verilen alan(lar) Dünya geneli
Kilit kişiler Michael Treschow
(Başkan)
Paul Polman
CEO
Ürün Yemekler, İçkiler, Temizlik maddeleri,Kişisel bakım
Gelir 53.3 milyar (2015)[1]
Net gelir €5.3 milyar (2015)[1]
Çalışan sayısı 172,000 (2015)[2]
Website unilever.com
Unilever tabelası

Tarihi

Unilever, 1930 yılında Hollandalı margarin üreticisi Margarine Unie ile İngiliz sabun üreticisi Lever Brothers'ın birleşmesiyle oluştu. İlk yıllarında şirket margarin ve sabun üretiyordu ve üretimde palm yağı kullanıyordu. Bu nedenle Afrika ve Latin Amerika'ya yeni girişimler oldu. İkinci dünya savaşından sonra şirket artık yiyecek ve kişisel bakım sektöründe görünmeye başladı. Markaların satın alınması politikasını yürüten şirket Axe, Dove, Omo, Becel, Hellmann's, Knorr, Lipton, Algida, Magnum, Rexona gibi markaları bünyesine katmakla dünyanın dev şirketlerinden birine dönüştü. Unilever şu an dünyanın en büyük şirketlerinden biri olup, yaklaşık 200 ülkede kendi ürünlerini satıyor; dünyanın 20-den fazla ülkesinde kendi fabrika ve genel merkezlere sahiptir. Şirket, gıda, içecek, ev bakımı ve güzellik ve kişisel bakım olmak üzere dört ana kategoride düzenlenen 400'den fazla markanın sahibidir.

Unilever Türkiye'de

Unilever Türkiye'deki ilk yatırımını 1952 yılında gerçekleştirdi. İlk önce İstanbul'un Bakırköy ilçesinde Sana fabrikası kuruldu. Şu an şirketin Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde 8 fabrikası var ve bu fabrikalarda çeşitli yiyecek ve bakım ürünleri üretiliyor. Üretim, ihracat ve satış kapasitesine göre Türkiye Unilever için en gelişmiş pazarlardan biridir.[3][4]

Unilever'in Türkiye'de ürettiği ürünler

Gıda ve Dondurma markaları

Ev bakımı ürünleri

  • Cif (mutfak ve banyo temizliği)
  • Domestos (hijyenik temizlik kremi)
  • Omo (deterjan)
  • Yumoş (çamaşır yumuşatıcı)
  • Rinso (Çamaşır Deterjanı)
  • Sunlight Cif (bulaşık deterjanı)

Kişisel bakımı ürünleri

Kaynakça

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.