Palm yağı

Palm yağı ya da diğer adıyla Palmiye yağı, palmiye meyvesinden elde edilen bir yarı katı bitkisel yağdır.[1]

Katı palmiye yağı
Doğu Malezya'daki palm yağı için gerçekleştirilen ormansızlaşmanın uydu görüntüsü.

Palmiye yağı ağırlıklı olarak makine yağı ve dizel veya biyodizel üretiminde kullanılmaktadır. Çok ucuz üretiminden dolayı bazı yiyeceklerde firmalarca (Nutella, Ülker, Ruffles) kullanılmaktadır, fakat günümüzde sağlık açısından ülkelerce yiyeceklerde kullanımı yasaklanmaya başlamıştır.[2]

Bu yağın en çok üretildiği ülkelerden olan Endonezya ve Malezya'nın çok sayıda yağmur ormanını üretim alanına dönüştürmesinden ötürü Sumatra orangutanı,[3] Sumatra gergedanı,[4] Borneo gergedanı, Sumatra fili, Borneo fili, Sumatra kaplanı[5] gibi bazı canlılar nesli tükenme tehlikesi altına girmektedir.[6][7][8]

Kaynakça

  1. Reeves, James B.; Weihrauch, John L.; Consumer and Food Economics Institute (1979). Composition of foods: fats and oils. Agriculture handbook 8-4. Washington, D.C.: U.S. Dept. of Agriculture, Science and Education Administration. s. 4. OCLC 5301713.
  2. http://www.sabah.com.tr/saglik/2017/01/14/nutella-kanserojen-madde-mi-iceriyor-nutella-kaldirildi-mi-iste-cevabi
  3. Nellemann, Christian, (Ed.) (6 Şubat 2007). "The Last Stand of The Orangutan" (PDF). grida.no. United Nations Environment Programme. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2012.
  4. "Torgamba's Story". International Rhino Foundation. 21 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2007.
  5. http://news.yahoo.com/s/ap/20090301/ap_on_re_as/as_indonesia_tiger_catchers
  6. http://pazarlama.org.tr/dergi/yonetim/icerik/makaleler/116-published.pdf
  7. http://www.ntv.com.tr/saglik/palm-yagi-gercegi,Nzayz6zbjUOhhhPqG4Yn4A
  8. https://gaiadergi.com/bir-de-orangutanlardan-dinleyelim-palm-yagi-gercekleri/
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.