Babassu yağı

Babassu yağı veya cusi yağı, Güney Amerika'nın Amazon bölgesinde yetişen babassu palmiyesinin (Attalea speciosa) tohumlarından elde edilen, berrak açık sarı bitkisel bir yağdır. Gıdalarda, temizlik maddelerinde ve cilt ürünlerinde kullanılan, kurutucu olmayan bir yağdır. Bu yağ, hindistan cevizi yağına benzer özelliklere sahiptir ve aynı bağlamda kullanılır. Hindistan cevizi yağının alternatifi olarak, giderek daha fazla kullanılmaktadır. Babassu yağı, aşağıdaki oranlarda yaklaşık% 70 lipit'tir:[1]

Yağ asidiYüzde
Lorik50.0%
Miristik20.0%
Palmitik11.0%
Oleik10.0%
Stearik3.5%
Brezilya'nın Maranhão şehrindeki Babassu palmiyeleri

Lorik ve miristik asitler, insan vücudunun sıcaklığına nispeten yakın erime noktalarına sahiptir, böylece babassu yağı cilde temas halinde eriyen bir katı olarak uygulanabilir. Bu ısı transferi bir soğutma hissi verebilir. Etkili bir nemlendiricidir.

Şubat 2008'de, Virgin Atlantic Airways'in sponsor olduğu bir biyo-yakıt denemesinde, bir Boeing 747'nin bir motoruna kısmen güç sağlamak için, babassu ve hindistan cevizi yağı karışımı kullanılmıştır.[2]

Kaynakça

  1. "Soap Making Oil Properties". Saratoga Scents. 7 Ekim 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2006.
  2. "First biofuel flight, BBC News, 24/2/08". 29 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.