Krem

Krem veya Nemlendirici, içerisinde bulunan etkin maddenin, taşıyıcı olan yağ, mum gibi maddelere karıştırılmasıyla hazırlanan ve güneş, yağmur vb. dış etkenlerden korunması amacıyla yüzeysel olarak kullanılan ilaçlar ile koyu kıvamlı kozmetik maddelere verilen isimdir. Ayrıca sarı rengin bir tonuna da ‘krem’ adı verilir.

Bir krem çeşidi olan Vazelin

Türler

Genellikle bir hastalığın tedavisinde kullanılan kremler olduğu gibi vücudun korunması amacıyla da kullanılan kremler bulunmaktadır.

Tedavi amaçlı kremler

Canlı hücre üzerinde meydana getirdiği tesir ile bir hastalığın teşhisini, iyileştirilmesi veya semptomlarının azaltılması amacıyla tedavisini veya bu hastalıktan korunmayı mümkün kılan maddelerin sıvı veya yarı katık olması durumunda verilen isimdir. Deriye sürülerek uygulanır ve yarı katı preparatlardır. Ayrıca su bazlıdırlar.[1]

Vücut kremleri (Nemlendiriciler)

Vücutta hücre yenilenmesini kolaylaştırmak amacıyla peptidler, retinol, alfa hidroksi asit, C vitamini içerebilen ürünlerdir.[2]

Güneş kremleri

İnsan vücuduna etki eden UVA ve UVB ışınlara karşı korumak amacıyla kullanılan koyu kıvamlı kozmetik ürünleridir.[3]

Kaynakça

  1. "Yanlış İlaç Ayak Bileğini 2 Kat Fazla Şişiriyor". hekimce.com. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012..(Türkçe)
  2. "Krem seçmeyi biliyor musunuz?". haberturk.com. 4 Ağustos 2012. 16 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012..(Türkçe)
  3. "Güneşe karşı 6 çay kaşığı krem". hurriyet.com.tr. 3 Ağustos 2012. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2012..(Türkçe)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.