Rimel

Rimel (Fransızca:: Rimmel (marka adından)) veya maskara, kirpikleri kıvırmak ve daha uzun göstermek için fırça ile sürülen boyalı sürme.

Bu kadının kirpiklerine rimel sürülmüştür.

Tarihi

İlk rimel ürünü 19. yüzyılda Eugene Rimmel tarafından yaratılmıştır. Rimel sözcüğü Türkçe, Portekizce (rímel) gibi birçok dilde maskara anlamına gelir.

Maskara sözcüğü İtalyancada maske anlamına gelen mascheradan gelir.[1]. Modern maskara T.L.Williams tarafından kız kardeşi Mabel için 1913'te yapılmıştır. Bu eski maskara kömür tozuyla vazelinin karıştırılmasıyla elde edilmiştir. İlk Mabel üzerinde denediği ürün başarıya ulaşınca, Williams posta yoluyla yeni ürününü satmaya başlamıştır. Şirketi Maybelline, kız kardeşinin ismiyle vazelinin birleşimi, kozmetikte başı çeken şirketlerden biri olmuştur.

Rimel sadece topak halde bulunuyordu; ve renklendiricilerle Brezilya balmumundan üretiliyordu. Kullanıcılar fırçayı ıslatıp topak üzerinde ovuyordu, daha sonra bunu gözlerine uyguluyorlardı. Modern tüp ve çubuk 1957'ye kadar çıkmadı, bu kullanış şekli Helena Rubinstein'dan gelmişti.

Kaynakça

  1. "Oxford dictionary definition and etymology". 26 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2007.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.